islandia pasy 3d

Pasy 3D w Isafjordur – niezwykłe trójwymiarowe przejście dla pieszych

W centrum stolicy Fiordów Zachodnich znajduje się niecodzienna atrakcja – pasy 3D. Dla mieszkańców Isafjordur trójwymiarowe przejście dla pieszych przy ulicy Hafnarstræti, to jedno z najbardziej praktycznych dzieł sztuki, a przy okazji atrakcja turystyczna. 

Namalowane na jezdni pasy 3D dla pieszych to oczywiście iluzja, ale kierowcom trudno jest w tym miejscu nie zdjąć nogi z gazu. W pobliżu jest kawiarnia i niewielkie centrum handlowe, ale z pozoru uliczka jest pusta. Bywało jednak, że samochody tędy gnały znacznie powyżej obowiązującego limitu 30 km/h. Teraz to się już niemal nie zdarza.

Na pomysł, by w stolicy Fiordów Zachodnich stworzyć dla pieszych pasy 3D, wpadł Ralf Trylla, lokalny komisarz ochrony środowiska, podczas turystycznego wypadu do Indii. Tam, w New Delhi zobaczył coś podobnego i natychmiast skontaktował się z islandzką firmą Vegmálun GÍH, która specjalizuje się w street-arcie. Latem 2017 roku trójwymiarowa zebra powstała w centrum Isafjordur i z miejsca podbiła serca mieszkańców. 

isafjordur islandia
Isafjordur, stolica Fiodrów Zachodnich.

Patrząc z boku zobaczymy zwyczajne pasy, jak na każdym przejściu dla pieszych. Ale kierowcom samochodów jadących jednokierunkową Hafnarstræti, optyczna iluzja materializuje przed maską solidne betonowe bloczki. Nie ma rady – trzeba zwolnić.

Niezwykłe trójwymiarowe przejście dla pieszych szybko stało się atrakcją turystyczną Isafjordur na Islandii. O to nietrudno w mieście, które choć nosi dumne miano „stolicy Fiordów Zachodnich”, jest w zasadzie dość prowincjonalne. Poza kilkoma klimatycznymi kawiarniami i portem, z którego na połów wypływają kutry rybackie, niewiele ma do zaoferowania przeciętnemu turyście. Isafjordur to jednak wspaniała baza wypadowa na wysunięty w stronę Grenlandii półwysep Hornstrandir, gdzie znajdziemy rezerwat arktycznych lisów. Niedaleko też jest jeden z najpiękniejszych islandzkich wodospadów – Dynjandi. No i oczywiście spektakularne Fiordy Zachodnie, które są niezwykłą zdobyczą dla każdego podróżnika.

islandia wodospad dynjandi
Wodospad Dynjandi, Fiordy Zachodnie.
islandia wycieczka lundi travel
Pasy 3D w Isafjordur – niezwykłe trójwymiarowe przejście dla pieszych
Przewiń na górę