czynny wulkan na islandii

Czynny wulkan na Islandii – jak dojść do wulkanu, szlaki, bezpieczeństwo

Nowy czynny wulkan na Islandii pojawił się 3 sierpnia 2022 roku. Tu opisujemy jak dojść do wulkanu, jakie są najlepsze szlaki i jak zachować bezpieczeństwo.

Zobaczenie czynnego wulkanu na żywo jest jednym z najbardziej niezwykłych przeżyć na świecie. Jeśli wybierasz się na Islandię, by zobaczyć ten cud natury, mamy najnowsze informacje od lokalnych służb o tym, jak najlepiej dotrzeć w miejsce erupcji w nadchodzących dniach/tygodniach (tu rządzi natura, więc z czasem szlak może się zmieniać).

islandia wycieczka lundi travel

Czynny wulkan na Islandii – ile zajmuje dojście do wulkanu?

Wędrówka do nowego miejsca erupcji wynosi co najmniej 7 kilometrów w jedną stronę z nachyleniem około 300 metrów. Trasa tam i z powrotem ma około 14 kilometrów, prowadzi po trudnym terenie i po stromych wzgórzach w pobliżu krateru. Sama wędrówka może zająć 5-6 godzin.

Interaktywna mapa szlaków w miejscu erupcji:

Przelot dronem nad nowym wulkanem (z dźwiękiem):

Czynny wulkan na Islandii – jak najlepiej dojść do wulkanu?

Wędrówka do platformy widokowej, na której widoczny jest krater, wynosi około 5 km w jedną stronę, najlepiej zaparkować samochód na parkingu obok trasy A, a następnie wspiąć się trasą A do Fagradalsfjall. Po dotarciu do góry podążaj równiną na północny wschód aż do widocznej erupcji.

Trekking do wulkanu – jakie są zasady bezpieczeństwa?

1. Najlepsza droga do miejsca erupcji zależy od kierunku wiatru i pogody, dlatego przestrzegaj zaleceń policji oraz ekip ratowniczych.

2. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do wędrówki, dobre buty trekkingowe, nocą latarkę czołówkę oraz w pełni naładowany telefon komórkowy. Ubieraj się zgodnie z prognozą, pamiętaj, że na Islandii warunki pogodowe mogą się bardzo szybko zmieniać.

3. Zabierz ze sobą przekąski i wodę.

4. Zostaw samochód na parkingu, a nie na poboczu drogi, miejsca parkingowego wystarczy dla wszystkich.

5. W okolicy występuje zanieczyszczenie gazem, które może gromadzić się w obniżeniach terenu. Należy unikać dymu z wulkanu, ponieważ może spowodować zatrucie i bardzo poważne choroby.

6. „Stara” lawa z wulkanu z 2021 jest wciąż bardzo gorąca i delikatna, a spacerowanie po niej jest niebezpieczne. Nie wolno po niej chodzić!

czynny wulkan na islandii

Ekipa ratownicza Þorbjörn z Grindavíku pracuje nad wytyczeniem trasy, aby maksymalnie uprościć wędrówkę, a szlak był jak najbardziej bezpieczny i dostępny.

Aktualne informacje o sytuacji w miejscu erupcji znajdziesz TUTAJ.

fot: Björgunarsveitin Þorbjörn

Czynny wulkan na Islandii – jak dojść do wulkanu, szlaki, bezpieczeństwo
Przewiń na górę