Czynny wulkan na Islandii – jak dojść do wulkanu, szlaki, bezpieczeństwo
Nowy czynny wulkan na Islandii pojawił się 3 sierpnia 2022 roku. Tu opisujemy jak dojść do wulkanu, jakie są najlepsze szlaki i jak zachować bezpieczeństwo.
Zobaczenie czynnego wulkanu na żywo jest jednym z najbardziej niezwykłych przeżyć na świecie. Jeśli wybierasz się na Islandię, by zobaczyć ten cud natury, mamy najnowsze informacje od lokalnych służb o tym, jak najlepiej dotrzeć w miejsce erupcji w nadchodzących dniach/tygodniach (tu rządzi natura, więc z czasem szlak może się zmieniać).
Czynny wulkan na Islandii – ile zajmuje dojście do wulkanu?
Wędrówka do nowego miejsca erupcji wynosi co najmniej 7 kilometrów w jedną stronę z nachyleniem około 300 metrów. Trasa tam i z powrotem ma około 14 kilometrów, prowadzi po trudnym terenie i po stromych wzgórzach w pobliżu krateru. Sama wędrówka może zająć 5-6 godzin.
Interaktywna mapa szlaków w miejscu erupcji:
Przelot dronem nad nowym wulkanem (z dźwiękiem):
Czynny wulkan na Islandii – jak najlepiej dojść do wulkanu?
Wędrówka do platformy widokowej, na której widoczny jest krater, wynosi około 5 km w jedną stronę, najlepiej zaparkować samochód na parkingu obok trasy A, a następnie wspiąć się trasą A do Fagradalsfjall. Po dotarciu do góry podążaj równiną na północny wschód aż do widocznej erupcji.
Trekking do wulkanu – jakie są zasady bezpieczeństwa?
1. Najlepsza droga do miejsca erupcji zależy od kierunku wiatru i pogody, dlatego przestrzegaj zaleceń policji oraz ekip ratowniczych.
2. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do wędrówki, dobre buty trekkingowe, nocą latarkę czołówkę oraz w pełni naładowany telefon komórkowy. Ubieraj się zgodnie z prognozą, pamiętaj, że na Islandii warunki pogodowe mogą się bardzo szybko zmieniać.
3. Zabierz ze sobą przekąski i wodę.
4. Zostaw samochód na parkingu, a nie na poboczu drogi, miejsca parkingowego wystarczy dla wszystkich.
5. W okolicy występuje zanieczyszczenie gazem, które może gromadzić się w obniżeniach terenu. Należy unikać dymu z wulkanu, ponieważ może spowodować zatrucie i bardzo poważne choroby.
6. „Stara” lawa z wulkanu z 2021 jest wciąż bardzo gorąca i delikatna, a spacerowanie po niej jest niebezpieczne. Nie wolno po niej chodzić!
Ekipa ratownicza Þorbjörn z Grindavíku pracuje nad wytyczeniem trasy, aby maksymalnie uprościć wędrówkę, a szlak był jak najbardziej bezpieczny i dostępny.
Aktualne informacje o sytuacji w miejscu erupcji znajdziesz TUTAJ.
fot: Björgunarsveitin Þorbjörn