islandia fiordy zachodnie, wodospad Dynjandi

Islandia dla zaawansowanych – Fiordy Zachodnie, Landmannalaugar, Wyspy Vestmannaeyjar

Islandia dla zaawansowanych to propozycja dla tych, którzy już znają najbardziej popularne i łatwiej dostępne miejsca na Islandii, i chcą dotrzeć do niezwykłych miejsc, do których zwykle nie trafiają turyści, jak na przykład Fiordy Zachodnie, Landmannalaugar, Wyspy Vestmannaeyjar i inne miejsca, do których nie docierają tak często turyści. Albo dla tych, którzy chcą rozszerzyć klasyczną wyprawę o prawdziwe turystyczne trofeum. Nasza oferta wypraw realizowana w systemie à la carte pozwoli ci zaplanować wycieczkę w te miejsca z doświadczonym przewodnikiem, lub samemu w formule wycieczek SELF DRIVE.

najlepsze atrakcje na islandii

Jeśli wybierasz się na Islandię po raz pierwszy, zdecydowanie rekomendujemy nasz program Islandia Classic – wycieczka dookoła wyspy. To najlepszy pomysł na to, by poznać Wyspę Lodu i Ognia, zobaczyć jej największe i najważniejsze atrakcje, po prostu turystyczne must see. Ale jeżeli wciąż Ci mało i masz ochotę zobaczyć te miejsca, które są nieco na uboczu od głównej trasy numer 1, to mamy dla Ciebie propozycję: skomponuj swoją wyprawę korzystając z naszych rekomendacji, a my ją dla Ciebie zorganizujemy, zarezerwujemy noclegi, transport i – w zależności od potrzeb – opiekę pilota i miejscowego przewodnika.

Oto najciekawsze miejsca, które można zobaczyć w ramach wycieczek Islandia dla zaawansowanych. Aby je zorganizować napisz do nas na info@lunditravel.com

ÞORSMORK – czas: 1-2 dni, stopień trudności: średni

Jeden z najpopularniejszych terenów trekkingowych Islandii, położony w dolinie pomiędzy trzema lodowcami: Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull i Tindfjallajökull. Przez porośnięte karłowatymi brzozami wzgórza poprowadzone są szlaki turystyczne, a na miejscu jest też dobra infrastruktura (kempingi, schroniska górskie). Dotrzeć tu można jedynie samochodem 4×4 lub specjalnym busem przystosowanym do pokonywania rzek i wartkich strumieni spływających z okolicznych lodowców.

torshmork islandia trekking
Þorsmork

LANDMANNALAUGAR – czas: 1-2 dni, stopień trudności: średni

Gorące źródła, które dały nazwę dolinie, były przez wieki miejscem odpoczynku wędrowców, przemierzających niegościnny, islandzki interior. Dziś kąpiel w gorącej rzece jest atrakcją dla turystów, których przyciągają w to miejsce niezwykłe, kolorowe góry riolitowe, mieniące się odcieniami żółci, brązu i czerwieni. W połączeniu z czernią świeżych, liczących zaledwie 500 lat pól lawowych, zielenią mchów i bielą lodowców, dają pełną kolorystyczną gamę Islandii. Prowadzą tu zarówno drogi przeznaczone dla samochodów 4×4, jak i piesze trasy trekkingowe. Nieopodal gorących źródeł znajduje się kemping, informacja turystyczna, bufet i sklepik.

landmannalaugar islandia interior
Landmannalaugar

PÓŁWYSEP SNÆFELSNESS – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

W pogodne dni z wielu miejsc na południowym zachodzie Islandii widać ośnieżoną piramidę wulkanu Snæfellsnesjökull, który w powieści Juliusza Verne’a „Podróż do wnętra Ziemi” pełni rolę wrót do podziemnego świata. Niezliczone artykuły w kolorowych magazynach, czy nawet książki o Islandii, zdobi zdjęcie pięknie wyrzeźbionej przez naturę góry Kirkjufell, znajdującej się po zachodniej stronie półwyspu. Nie bez powodu Snæfellsnes nazywa się „Islandią w miniaturze”. Znajdziemy tu malownicze czarne plaże, ptasie klify, lodowce, góry, mroczne wąwozy i kolorowe rybackie osady z drewnianymi kościółkami.

kirkjufell snaefellsness
Kirkjufell, półwysep Snæfellsnes

GORĄCA RZEKA – czas: 0,5 dnia, stopień trudności: łatwy

Strumień o temperaturze 32 do 42 stopni C płynie przez górską halę w sercu pasma oddzielającego stołeczną aglomerację od słynącej z geotermalnej energii miejscowości Hveragerði. Podejście z parkingu trwa ok. godziny i wymaga nieco wysiłku, ale nagrodą jest kąpiel w otoczeniu dziewiczej, islandzkiej przyrody. Więcej o Gorącej Rzece Reykjadalur przeczytasz TUTAJ.

Gorąca Rzeka islandia
Gorąca Rzeka

MUZEUM HÁKARLA W BJARNARHÖFN – czas: 2 godziny, stopień trudności: łatwy

Początki farmy na pograniczu Półwyspu Snæfellsnes i Fiordów Zachodnich, sięgają czasów opisywanych w sagach. Ale dziś Bjarnarhöfn znana jest przede wszystkim jako najlepsze na Islandii miejsce, gdzie przygotowuje się, przetwarza i podaje hákarla – zgniłego rekina, kultową islandzką potrawę. Na miejscu jest małe, ale dobrze wyposażone muzeum i restauracja serwująca lokalne potrawy.

hakarl islandia
Bjarnarhöfn – Muzeum Hákarla

WYSPY VESTMANNAEYAR – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Archipelag znajdujący się w odległości niecałej godziny promem od południowych brzegów Islandii kilka razy odegrał ważną rolę w tysiącletniej historii. Jest też przyrodniczo niezwykle ciekawy. W 1973 roku wybuchł wulkan Eldfell na wyspie Heimaey, pokrywając 1/3 miasta lawą, niczym starożytne Pompeje. Do dziś żar z tamtego czasu tli się w zagłębieniach przy koronie krateru. Wyspiarze kultywują dawne tradycje – możemy spotkać dzieci wspinające się na klify i huśtające się na długich linach wśród ptasich gniazd. A w miejscowym sanktuarium mieszkają Białuchy Arktyczne. Spotkać też można w pobliżu stada orek i delfinów.

Wyspy Vestmannaeyjar prom
Wyspy Vestmannaeyjar

SAMOLOT DAKOTA – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

W listopadzie 1973 roku, podczas burzy, amerykański samolot transportowy Dakota C-117 lądował awaryjnie na plaży, kilkanaście kilometrów od wioski Skogar. Nikt z 7-osobowej załogi nie ucierpiał, a żołnierzy ewakuowano helikopterem do bazy wojskowej w Keflaviku. Od tamtego czasu wrak samolotu pełnił rozmaite funkcje – był zagrodą dla owiec i strzelnicą dla ćwiczących rękę farmerów. W końcu stał się globalną atrakcją turystyczną za sprawą teledysku Justina Bibera do piosenki „I’ll show You”.

amerykański samolot transportowy Dakota islandia
Amerykański samolot transportowy Dakota.

ISLANDIA FIORDY ZACHODNIE – czas: 3 dni, stopień trudności: trudny

Najbardziej oddalony od głównych turystycznych szlaków fragment Islandii. Jedynie wąski przesmyk lądu łączy Fiordy Zachodnie z resztą wyspy i w czasie silnych sztormów, czy zimowych śnieżyc, droga często jest zamykana, odcinając 7 tys. mieszkańców od świata. 50 głęboko wcinających się w głąb lądu fiordów stanowi ostoję dla milionów ptaków, szczególnie maskonurów w okolicach klifu Látrabjarg (najbardziej na zachód wysunięty fragment Islandii). Drogi są tu wąskie, kręte, przepaściste i z rzadka jedynie pokryte asfaltową nawierzchnią. Za to często natkniemy się na gorące źródła i przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki. Islandia Fiordy Zachodnie to nasz bestseller w programach dla zaawansowanych.

Nieopodal stolicy regionu – Ísafjörður znajdziemy Dynjandi – jeden z najbardziej widowiskowych wodospadów, czy rezerwat Hornstrandir – najdzikszy rejon Islandii.

islandia fiordy zachodnie, wodospad Dynjandi
Dynjandi – jeden z najbardziej widowiskowych wodospadów, Islandia, Fiordy Zachodnie.

ISLANDIA FIORDY WSCHODNIE czas: 2 dni, stopień trudności: łatwy

Oddzielone zaśnieżonymi, górskimi szczytami od głównych szlaków komunikacyjnych, kryją w sobie miejsca związane z najdawniejszymi czasami pierwszych osadników. Od jesieni do wiosny Fiordy Wschodnie są ostoją dla tysięcy dzikich reniferów. Latem spotkamy tu najlepsze miejsca do bezkrwawych fotograficznych safari dla miłośników morskich ptaków. W portowym miasteczku – Seyðisfjörður, które jako jedyne na Islandii ma połączenie promowe z Wyspami Owczymi i Danią, znajdziemy kolonię artystyczną i ciekawe galerie sztuki.

seydisfjordur, tęczowy kościół
Seyðisfjörður.

ARCTIC HENGE – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Daleka północ Islandii, to zupełnie inne krajobrazy. Wiatr pędzący po płaskich skałach porośniętych niską, arktyczną roślinnością. Tajemnicze skały wystające z morza, przywodzą na myśl legendy o trollach i elfach, a Arctic Henge poświęcona nordyckim bogom świątynia, jest świadectwem odrodzenia dawnych kultów. Więcej o Arctic Henge przeczytasz TUTAJ.

arctic henge
Arctic Henge

KANION STUÐLAGIL – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Bazaltowe kolumny zdobiące brzegi rzeki Jökulsa á Dal we wschodniej Islandii to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie i marzenie dla fotografów. Dojazd wymaga mocnego samochodu, a ostatni odcinek drogi trzeba pokonać pieszo, ale widoki i plenery fotograficzne są niezapomniane. Więcej o kanionie przeczytasz TUTAJ.

islandia kanion
Kanion Stuðlagil

SKAŁY ECHA – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Północno wschodnia Islandia to w znacznej mierze niegościnna, surowa pustynia wulkaniczna. Paradoksalnie, to właśnie przez ten rejon spływa rzeka Jökulsá á Fjöllum niosąca wody z największego lodowca Europy – Vatnajökull. Poniżej wodospadu Dettifoss rozciąga się głęboki kanion wyrzeźbiony przez rzekę w wulkanicznych skałach. Niezwykłe formacje geologiczne przywodzą na myśl kanion rzeki Colorado w Arizonie i są wspaniałym terenem trekkingowym.

skały echa
Skały Echa

PARK NARODOWY SKAFTAFELL – czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Jaskinie lodowe, spacer po lodowcu, a może treking do wodospadu Svartifoss, przypominającego potężne, bazaltowe organy? Park Narodowy Skaftafell położony na obrzeżach największego lodowca Europy – Vatnajökull oferuje turystom fantastyczne możliwości aktywnego wypoczynku w jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na Islandii. 

park narodowy skaftafell, wodospad svartifoss, islandia
Park Narodowy Skaftafell

ISLANDZKA RIWIERA czas: 1 dzień, stopień trudności: łatwy

Pas wybrzeża pomiędzy stolicą Północy – Akureyri a Sauðarkrókur, to Skagafjörður, nazywane „Islandzką Riwierą”. Można tu podpatrywać foki, cieszyć się kurortową atmosferą miejscowości takich jak Dalvík, Ólafsfjörður, czy Siglufjörður. W Hofsós można skorzystać z nowoczesnych basenów termalnych z jednym z najlepszych widoków na całej Islandii. Blisko stamtąd do średniowiecznego Hólar, dawnej siedziby biskupiej, a dziś centrum jeździectwa i hodowli dzielnych koników islandzkich. Czarowny urok ma też pobliski skansen Glaumbær, z domkami krytymi torfem i małym, drewnianym kościółkiem.

Kąpiel na Islandzkiej Riwierze.

Przewiń na górę