sycylia wycieczka lundi travel

Sycylia – wycieczka na wyspę szczęśliwą

Sycylia – największa wyspa na Morzu Śródziemnym kusi pogodą, pysznym jedzeniem, znakomitym winem i beztroskim czasem wśród uśmiechniętych, gościnnych ludzi. W jej sercu są piękne góry, a wybrzeże to ponad 3000 km piaszczystych plaż, malowniczych zatok i skał. Historia tych terenów od czasów antycznych była burzliwa, ale i niezwykle ciekawa. Dzieje regionu zamknięte są w zabytkowych murach Palermo, w zaułkach fenickiej Marsali, na uliczkach owianego złą sławą Corleone czy w antycznych ruinach Doliny Świątyń w Agrigento. Sycylia ma także niezwykle przyjazny klimat, dzięki któremu możemy cieszyć się trzystu słonecznymi dniami w roku – to najwięcej w porównaniu do reszty Europy. Właśnie dlatego Sycylia określana jest mianem Wyspy Słońca, a odwiedzać ją można w każdym sezonie. My organizujemy wyjazdy na Sycylię wiosną i jesienią. Kiedy na północy Europy jest zimno, a tu temperatury są idealne, ale nie ma męczących upałów (ani tłumu turystów).

Plan wyprawy

Palermo – stolica Sycylii Corleone • górskie wioski Agrigento • Valle dei Templi • Scala dei Turchi • Marsala • Sciaccia Giuliana winiarnie degustacje i spotkania z lokalnymi mieszkańcami i kulturą

sycylia wycieczka mapa lundi travel

Odkrywamy Sycylię – co nas czeka na trasie?

Sycylia to wyspa tak naładowana emocjami i cudami natury, że trudno tu uniknąć zachłyśnięcia się wrażeniami. Dlatego w naszym programie zadbaliśmy o to, by doświadczyć wszystkiego, ale i zachować harmonię. Każdy z dni, które spędzimy na Sycylii, ma swój temat przewodni. W Dniu Przygód będziemy poznawać wyspę tropiąc tajemnice sycylijskiej mafii w Corleone i poznając sekrety wielu historycznych i popkulturowych warstw Palermo. Dzień Dolce Vita to wizyta w uznawanym za najpiękniejsze miejsce na wyspie miasteczku Cefalù. Będziemy tu korzystać z życia pełnymi garściami. Dzień Sycylijski to odwiedziny lokalnej społeczności w górskim miasteczku i wniknięcie głębiej w kulturę i tradycje (no i degustacje, podczas których skosztujemy lokalnych smakołyków oraz wina). Dzień Antyczny to ekscytujący rejs i fascynujące spotkanie z kulturą i historią regionu Agrigento. Nie zapominamy też o dobrej zabawie i sycylijskich biesiadach, by po powrocie wspominać wyprawę jako fascynującą przygodę, przeżytą w serdecznym gronie.

sycylia wycieczka cefalu lundi travel
sycylia palermo wycieczka lundi travel
sycylia wycieczka lundi travel

Będziemy wędrować w śródziemnomorskiej roślinności, wśród ruin antycznych świątyń, podziwiać góry ciągnące się po horyzont. Poznamy pełnych włoskiej energii Sycylijczyków, ich zwyczaje, kulturę, porozmawiamy z nimi o zwyczajach i życiu codziennym na wyspie. Będziemy delektować się włoską kuchnią w sycylijskim wydaniu, pić wino z dojrzewających w południowym słońcu winogron. Popłyniemy na rejs i będziemy wypatrywać baraszkujących w ciepłej wodzie delfinów. Zapuścimy się w labirynt włoskich uliczek Palermo, Marsali i Agrigento, które tętnią codziennym życiem, rozbrzmiewają gwarem i dźwiękiem klaksonów, by wyciszyć się na czas świętej dla Włochów sjesty.

Dlaczego warto z nami jechać?

✓ będziesz podróżować z doświadczonym autorem National Geographic a na miejscu gościć Cię będzie pełna słonecznej energii najsłynniejsza Polka na Sycylii, która wprowadzi Cię w świat sycylijskiej filozofii dobrego życia futtitini

✓ zatopisz się w malowniczych śródziemnomorskich panoramach

✓ popłyniesz na widokowy rejs po Morzu Śródziemnym

✓ skosztujesz lokalnych sycylijskich przysmaków i świetnego wina

✓ poznasz zaułki Palermo – miasta wielu kultur, tysięcy zabytków i pięknych widoków

✓ odwiedzisz słynne na cały świat miasto sycylijskiej mafii

✓ przespacerujesz się wśród bezcennych zabytków w słynnej Dolinie Świątyń

✓ bezpiecznie poznasz Sycylię z wykwalifikowanymi lokalnymi przewodnikami i doświadczonymi polskimi pilotami

✓ odkryjesz bogatą kulturę i poznasz rzemiosło Sycylii uczestnicząc w tradycyjnych warsztatach

✓ odetniesz się od problemów, odnajdziesz spokój i dystans i zakosztujesz słynnego włoskiego Dolce Vita

Plan wyprawy

DZIEŃ 1 POWITANIE Z SYCYLIĄ I WIECZÓR INTEGRACYJNY

Pierwsze wrażenie… jest najważniejsze. Dlatego zaczniemy od spaceru po magicznym, starym Palermo i powitalnej kolacji integracyjnej w stolicy Sycylii. Świetna lokalna kuchnia i wino wprowadzą nas w klimat słonecznej wyspy. Poznamy się lepiej i porozmawiamy o tym, jakie atrakcje i przyjemności czekają nas podczas kolejnych dni na Sycylii. Będziemy próbować tego, z czego słynie wyspa: pełne słońca warzywa, doskonałe pasty, włoskie wino i zachwycające desery. Po wieczorze integracyjnym udamy się na odpoczynek przed kolejnym intensywnym dniem.

sycylia wycieczka lundi travel

DZIEŃ 2 SEKRETY STOLICY I SYCYLIJSKA MAFIA

Po śniadaniu czeka nas spacer po klimatycznych uliczkach i zaułkach Palermo. Będzie nam towarzyszył przewodnik, dzięki któremu poznamy historię i sekrety sycylijskiej stolicy. Po południu ruszamy do słynnego na cały świat miasteczka sycylijskiej mafii – Corleone, które znane jest dzięki „Ojcu Chrzestnemu” Mario Puzo (autor książki i scenariusza) i Francisa Forda Coppoli (reżyser obsypanego Oscarami filmu). Pospacerujemy po miasteczku i wstąpimy do lokalnej kafejki, żeby poczuć klimat tych miejsc. Piękną, widokową górską drogą pojedziemy do hotelu.

sycylia palermo wycieczka lundi travel
sycylia palermo wycieczka

DZIEŃ 3 POWIEW ANTYCZNEJ HISTORII

Sycylię w ciągu 8 tysięcy lat podbijały niezliczone ludy, ale zawsze pierwsze spojrzenie zdobywcy rzucali na wyspę od strony morza. Zrobimy tak i my. Ruszymy na podbój Sycylii z pokładu statku, którego kapitan pokaże nam najpiękniejsze plaże i wyniosłe klify. Będziemy wypatrywać delfinów i wielorybów. Jeśli pogoda pozwoli, w ustronnym miejscu wykąpiemy się w krystalicznie czystym Morzu Śródziemnym. Po południu ruszymy do Agrigento, gdzie znajdują się pozostałości największej, sycylijskiej metropolii antyku. Mało jest na świecie miejsc, w których można tak mocno poczuć wiatr historii. Pojedziemy do największego parku archeologicznego świata
w Agrigento, żeby dotknąć wieczności. Oczywiście to miejsce znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO – a górująca nad Valle dei Templi świątynia Concordii jest nawet w logo tej instytucji. Przewodnik wprowadzi nas w sekrety murów, które pamiętają powstanie Spartakusa i upadek imperiów. Na zachód słońca udamy się na najsłynniejszy klif Sycylii – olśniewająco białe Schody Tureckie, gdzie zachwycimy się spektaklem natury, łączącym słońce, morze i skały.

.

cefalu sycylia wycieczka
cefalu wycieczka sycylia

DZIEŃ 4 WŁOSKIE WINO I KRAINA SOLI

Od ponad dwóch tysięcy lat wina sycylijskie niezmiennie cieszą się zasłużoną sławą. A najbardziej wyjątkowym winiarskiem okręgiem są okolice miasta Marsala. Produkuje się tu nie tylko słynne wysokoprocentowe wina „wzmacniane” i grappy, ale też całą gamę win białych i czerwonych. Pojedziemy do doskonałej winnicy na degustację i opowieści o lokalnych trunkach. A potem zrelaksujemy się spacerując wśród tutejszych nadmorskich salin i wdychając bogate w minerały, dobroczynne powietrze.

sycylia wycieczka
sycylia wycieczka interior
sycylia wycieczka

DZIEŃ 5 SICILIAN EXPERIENCE – DEGUSTACJE I WARSZTATY

Prawdziwym skarbem Sycylii są jej mieszkańcy. Zwłaszcza ci, którzy przez wiele pokoleń niezmiennie mieszkają w małych miasteczkach, z dala od popularnych turystycznych tras. Żeby ich poznać pojedziemy do Giuliany, autentycznej sycylijskiej osady zagubionej w sercu gór. Ten dzień spędzimy z mieszkańcami lokalnej społeczności. Będziemy mogli przyjrzeć się ich życiu, skosztować lokalnych przysmaków, posłuchać opowieści, spróbować swoich sił przy kole garncarskim pod kierunkiem tutejszych rzemieślników i zobaczyć jak powstają słynne sycylijskie ozdoby. Będzie też okazja zdobyć praktyczną wiedzę i informacje na wypadek, gdybyśmy chcieli jeszcze tu wrócić. W pięknym, średniowiecznym zamku wybudowanym dla cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, specjalistka od nieruchomości na Sycylii Maria Magdalena Milczarek przeprowadzi dla nas warsztaty biznesowe przybliżając możliwości inwestowania w sycylijskie nieruchomości. Dzień zakończymy prawdziwą sycylijską ucztą przygotowaną specjalnie dla nas przez lokalną społeczność z zabawą do późnej nocy.

sycylia dolina świątyń agrigento
sycylia atrakcje

DZIEŃ 6 POŻEGNANIE Z SYCYLIĄ

Po pożegnalnym śniadaniu czas na relaks i ostatnie zakupy pamiątek. Możemy jeszcze nacieszyć się słońcem i niepowtarzalną atmosferą Sycylii zanim wyruszymy na lotnisko, skąd wracamy do domu. Sycylia zostaje za nami, opuszczamy ją z żalem, ale wspomnienia stamtąd pozostaną z nami już na zawsze. A kto wie, może wrócimy tu do znajomych miejsc i poznanych na wyspie przyjaciół.

sycylia wycieczka palermo lundi travel

Tradycyjna kuchnia Sycylii

Na Sycylii zjemy typowe włoskie przysmaki, jak pasty czy pizze – od klasycznych po te regionalne. Typowo sycylijską odsłoną pasty jest pasta alla norma, czyli makaron z bakłażanem, serem ricotta i pomidorami. Popularne są także makarony z owocami morza. Miłośnicy frutti di mare będą zachwyceni ich jakością i różnorodnością. Pyszne, przyrządzane z aromatycznymi przyprawami świeże grillowane ryby, ośmiornice czy kalmary zadowolą wszystkich smakoszy. Wegetarian skusi aromatyczna caponata, czyli sycylijskie danie z bakłażana i pomidorów. Sycylia uważana jest także za włoską stolicę street foodu, czyli ulicznego jedzenia. Najbardziej znaną przekąską jest arancini, czyli smażona kulka wypełniona ryżem wymieszanym z innymi składnikami na słono lub na słodko. Innym daniem często sprzedawanym jako uliczna przekąska jest sycylijska pizza – z nieco grubszym ciastem niż na północy Włoch. Na deser – koniecznie trzeba spróbować ulubiony sycylijski deser, czyli cannoli – kruche ciasto wypełnione serem ricotta z kruszonymi pistacjami. Warto także spróbować brioche con gelato, czyli pysznych włoskich lodów podawanych w słodkiej bułce. Na Sycylii napijemy się także uważanych za jedne z najlepszych włoskich win, a także oryginalnego, słodkiego mocniejszego wina Marsala.

Transport

Po wyspie będziemy się poruszać samochodem lub 8-osobowym busem. W ramach wyprawy są także transfery z i na lotnisko w Palermo.

Noclegi

Będziemy nocować w apartamentach, pensjonatach lub hotelach 3* w pokojach 2-osobowych lub rodzinnych.

Bilety lotnicze

Na Sycylię można dolecieć z kilku miast Polski – bezpośrednio lub z przesiadką np. w Bergamo. Nasz program zakłada przylot do Palermo, ale możesz dolecieć także na lotnisko w Katanii lub Trapani-Marsala i dołączyć do grupy. Średnia cena biletów w obie strony – to w zależności od sezonu ok. 600-800 zł.

Cena wyprawy

zaliczka rezerwacyjna 1000 zł + 1590 €/os. + przelot

Cena zawiera:

• bogaty, autorski program wyjazdu przygotowany przez autorów National Geographic i lokalną przewodniczkę, autorkę strony Polka na Sycylii
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika
• 5 noclegów w apartamentach/hotelach 3* w pokojach 2-osobowych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania oraz kolacja podczas wieczoru integracyjnego i pożegnalna Biesiada Sycylijska
• transfery lotniskowe
• transport samochodem na trasie programu
• rejs po Morzu Śródziemnym
• degustacje i warsztaty kulturowe według programu
• opłaty za wstępy do rezerwatów i parków narodowych na trasie, oraz wycieczki z lokalnymi przewodnikami
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia, sesję Q&A ze specjalistami od Sycylii
• ubezpieczenie
• jednorazowa bezpłatna zmiana dat podróży

Cena nie zawiera:

• biletów lotniczych (po potwierdzeniu się grupy przesyłamy informację o sugerowanym połączeniu, najkorzystniejszym pod względem ceny i planu wyjazdu. Bilety mogą Państwo kupować samodzielnie, bezpośrednio na stronie przewoźnika lub za naszym pośrednictwem (bez prowizji). Na wyprawę można dolecieć z dowolnego miejsca świata. Bilety z Polski kosztują ok. 600-800 zł./os.)
• dopłaty do pokoju 1-osobowego 1500 zł
• 160 EUR (wstępy, opłaty lokalne) płatne pilotowi po przylocie gotówką
• zwyczajowych napiwków dla przewodników i kierowców

Opiekunowie wyprawy

Maria Magdalena Milczarek – Sycylię pokochała od pierwszego wejrzenia. Na 30. urodziny postanowiła zrobić sobie prezent i tam zamieszkać. Charyzmatyczna, pełna energii, autorka popularnego bloga Polka na Sycylii, artystka, piosenkarka, aktorka, właścicielka lokalnego biura podróży i agencji nieruchomości, która spełnia marzenia o domu na Sycylii. Na naszych wyprawach będzie niezrównaną towarzyszką, która wprowadzi nas w tajniki sycylijskiej filozofii spełnionego życia futtitini.

polka na sycylii sycylia wycieczki maria magdalena milczarek
sergiusz pinkwart islandia

Sergiusz Pinkwart
Z wykształcenia muzyk klasyczny i archeolog śródziemnomorski. Z zawodu i pasji podróżnik, przewodnik, dziennikarz i pisarz, autor ponad 20 książek. Założyciel Polskiego Klubu Podróżnika w UK. Na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. W LUNDI TRAVEL oprowadza po Szkocji, Islandii, Wyspach Owczych, Grenlandii i Orkadach i Szetlandach. Z ciepłych kierunków jako pilot szczególnie upodobał sobie Sycylię i Maroko.

Terminy

Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW lub zaproponuj własny termin dla siebie i swojej rodziny/znajomych. Organizujemy wyprawy w terminach na życzenie.

Masz do nas pytania?

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com

Przewiń na górę