grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

Grenlandia – lato za kręgiem polarnym

Grenlandia to jeden z najbardziej niedostępnych rejonów świata. Niemal w całości największą wyspę świata pokrywa dochodzący do trzech kilometrów grubości lądolód. Na obszarze ponad dwóch milionów kilometrów kwadratowych mieszka zaledwie pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców – a 89% z nich to Inuici. Największym miastem położonym na północ od kręgu polarnego jest Ilulissat (4600 mieszkańców). I tam właśnie się wybieramy. Ilulissat to doskonałe centrum wypadowe do chronionego przez UNESCO ogromnego obszaru Fiordu Lodowego i Zatoki Disko, gdzie latem, wśród tysięcy gór lodowych baraszkują wieloryby, przemykają foki i narwale. To też najbardziej suchy i słoneczny obszar całej Grenlandii, więc mamy największe szanse, by poznać bezpiecznie i przy doskonałej pogodzie tę krainę lodu, wiatru i ciszy.

Plan wyprawy

Ilulissat– stolica północy Fiord Eqi • Fiord Lodowy • Sermermiut • Disko Bay • Oqaatsut

Co nas czeka na trasie?

Grenlandia – lato za kręgiem polarnym to niezwykła wyprawa na zachodnie wybrzeże największej wyspy świata. Naszym celem jest bliskie spotkanie z absolutnie wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju cudem natury – umieszczonym na liście UNESCO Fiordem Lodowym, starożytną – ale do dziś żywą, barwną kulturą Inuitów i jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów świata. Podczas naszej wyprawy dotkniemy liczącego dziesiątki tysięcy lat lodu, wcielimy się w rolę inuickich łowców i będziemy tropić foki z morskiego kajaka.

grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart
grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart
grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

Będziemy wędrować po grenlandzkich bezdrożach, popłyniemy o zachodzie słońca w rejs po krainie gór lodowych i wielorybów, a w lokalnych restauracjach skosztujemy jedynych w swoim rodzaju specjałów, których nie ma nigdzie indziej na świecie. W dzień będziemy twardo stąpać po grenlandzkiej wiecznej zmarzlinie, a w nocy odpoczniemy w komfortowym hotelu z zachwycającym widokiem na majestatyczne góry lodowe płynące z ciasnego fiordu w stronę pełnego oceanu.

Dlaczego warto z nami jechać?

✓ zobaczysz drugi (po Antarktydzie) największy lodowiec świata

✓ popłyniesz kajakiem po oceanie, pomiędzy górami lodowymi

✓ skosztujesz stek z piżmowoła i poznasz smak wieloryba

✓ popłyniesz łódką na rejs do moreny czołowej największego lodowca Grenlandii

✓ zamieszkasz w mieście, które zbudowano na wiecznej zmarzlinie

✓ odpoczniesz w komfortowym hotelu z widokiem na Fiord Lodowy

✓ bezpiecznie poznasz Grenlandię z wykwalifikowanymi lokalnymi przewodnikami i doświadczonymi polskimi pilotami

✓ odkryjesz kulturę ludów Północy, która jest starsza niż egipskie piramidy

✓ odetniesz się od problemów, odnajdziesz spokój i dystans w bezkresnych przestrzeniach Grenlandii

Plan wyprawy

DZIEŃ 1 POWITANIE Z GRENLANDIĄ

Lądujemy w Ilulissat, stolicy Północy. Po przylocie jedziemy do hotelu, by odświeżyć się po podróży, a po południu wyruszamy na Heritage City Walk. Poznamy historyczne zakątki miasta założonego w 1741 roku, zachwycimy się majestatycznym widokiem, gdy staniemy na brzegu zatoki pełnej dryfujących gór lodowych, a następnie zejdziemy do portu, by zobaczyć pełne życia nabrzeże i uwijających się pracowicie rybaków, zobaczymy najstarsze budynki i odkryjemy tajemnice stolicy grenlandzkiej Północy. Atrakcją będzie pobuszowanie w grenlandzkim markecie i zobaczenie jaki mają asortyment na dalekiej Północy. Będzie to szansa, spróbować lokalnych przysmaków, za którymi przepadają miejscowi – wędzonego piżmowoła i słoniny z wieloryba, a także lokalnych lagerów.

grenlandia ilulissat wycieczka lundi travel pinkwart
grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

DZIEŃ 2 REJS DO LODOWCA EQI

Z samego rana, zaraz po pożywnym, nordyckim śniadaniu, wskakujemy do łodzi i klucząc pomiędzy górami lodowymi i stadami wielorybów, płyniemy na całodniową wycieczkę 70 kilometrów na północ, do fiordu Eqi. Tam mamy unikalną okazję, by podpłynąć pod samo czoło lodowca i z bliska obserwować magiczny spektakl, gdy z hukiem odrywają się góry lodowe, a na wodach fiordu kipi życie morskiej fauny. Podczas rejsu rozgrzejemy się kawą i herbatą i posilimy smakowitym obiadem.

grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

DZIEŃ 3 PRZYGODA NA KAJAKACH WŚRÓD GÓR LODOWYCH

Ahoj przygodo! Przed nami przeżycie, którego długo nie zapomnimy. Pod okiem doświadczonych, inuickich przewodników wsiadamy w kajaki i ruszamy na fascynujący, jedyny w swoim rodzaju rejs po Lodowym Fiordzie, klucząc wśród potężnych gór lodowych. Będziemy cieszyć się ciszą i bezkresem wypatrując fok, wielorybów i narwali.

grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

DZIEŃ 4 TAJEMNICE SPRZED TYSIĘCY LAT, UNESCO I REJS PO LODOWYM FIORDZIE

Po śniadaniu wymaszerujemy do Sermermiut – przez ponad cztery tysiące lat mieszkali tu Inuici. Pozostały ślady domów, w których żyli zimą. Cały obszar jest chroniony przez UNESCO, jako wyjątkowe miejsce historyczne. Wejdziemy na owianą mroczną sławą skałę, która jeszcze niedawno służyła starszym kobietom jako miejsce ostatniej drogi, gdy czuły już się obciążeniem dla grupy nomadów. Stąd biegnie zjawiskowy, 8-kilometrowy szlak, wzdłuż wypełnionego górami lodowymi Fiordu Lodowego. Po powrocie do Ilulissat mamy czas na poszwędanie się po mieście swoimi ścieżkami, zakup pamiątek, lub wizytę w lokalnych warsztatach ludowych, gdzie powstają naszyjniki z rogu narwala, kłów morsa, czy pazurów foki. Możemy też usiąść i wypić filiżankę kawy w Hotel Ilulissat Rooftop – restauracji na spektakularnym tarasie na dachu hotelu Ilulissat, najwyższego budynku w centrum miasta. Musimy nabrać sił, bo wieczorem (gdy słońce zejdzie nieco bliżej horyzontu), wsiądziemy na statek i popłyniemy do Zatoki Disko i Fiordu Lodowego, by z bliska podziwiać niezwykłe góry lodowe, które odrywają się od największego na półkuli północnej lodowca i wyruszają na Atlantyk. To jedna z tutejszych gór była przyczyną tragedii Titanica. Nasz kapitan wie jednak dobrze, jak sobie z nimi radzić, więc bezpiecznie powrócimy do hotelu.

grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart
grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart
grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

DZIEŃ 5 TREKKING W OQAATSUT I GRENLANDZKA UCZTA

Po śniadaniu wyruszamy do Oqaatsut, maleńkiej historycznej osady, która do dziś służy jako baza wielorybnicza i turystyczna. Pod opieką doświadczonego lokalnego przewodnika odkrywamy sekrety położonego na dalekiej północy, odgrodzonego od świata osiedla, zamieszkałego przez rdzenną ludność Grenlandii. Idziemy na trekking po malowniczych okolicach. Nareszcie, gdy solidnie zgłodniejemy, zostaniemy zaproszeni na Grenlandzką Ucztę do doskonałej restauracji, gdzie czekać na nas będą steki z piżmowoła i cała plejada grenlandzkich smakołyków. Pod wieczór wracamy łodzią na nocleg do hotelu w Ilulissat.

grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart
grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

DZIEŃ 6 POŻEGNANIE Z GRENLANDIĄ

Po pożegnalnym śniadaniu i ostatnim porannym spacerze jedziemy na lotnisko, skąd wracamy do cywilizacji, na Stary Kontynent. Grenlandia zostaje za nami, opuszczamy ją z nostalgią i żalem, ale wspomnienia stamtąd pozostaną z nami już na zawsze.

grenlandia wycieczka air greenland

Tradycyjna kuchnia Grenlandii

Zapewne nie będzie to zaskoczeniem, że Grenlandia to przede wszystkim kraina mięsa. Wszelkie warzywa i owoce muszą być importowane. Na szczęście w trzech supermarketach w Ilulissat jest spory wybór zieleniny – sprowadzanej z Danii. Wyprawa na Grenlandię jest więc bez problemu możliwa także dla wegetarian. Tymczasem mięsożercy mają tu raj. Zarówno ryby – na czele ze sztandarowym produktem Fiordu Lodowego – halibutem, jak i wybór mięs – to światowy top. Lokalne restauracje mają w stałym menu steki z wieloryba, renifera, czy woła piżmowego. Gdzieniegdzie można też skosztować kotletów z foki. Są tu także znakomite owoce morza na czele ze znakomitymi krewetkami grenlandzkimi. W przeciwieństwie do większości krajów nordyckich, na Grenlandii alkohol jest łatwo dostępny i znacznie tańszy, niż w nieodległej Islandii czy Wyspach Owczych.

Transport

Transfery z lotniska i na lotnisko będą wykonywane samochodami, natomiast, z uwagi na to, że Grenlandia niemal nie ma dróg, do wielu miejsc dotrzeć można wyłącznie łodziami. W okolicach Ilulissat sieć dróg bitych i tak przewyższa grenlandzką średnią, ale nie przekracza w sumie 20 kilometrów. Z czego większość to miejskie ulice.

Noclegi

Będziemy nocować w komfortowym hotelu 3* w centrum Ilulissat, w pokojach 2-osobowych z łazienką.

Bilety lotnicze

To zawsze jeden z największych składników kosztu wyjazdu. Niestety drogie są zarówno loty z Danii czy Islandii, jak i loty wewnętrzne. Grenlandia jest znana z horrendalnie drogich biletów lotniczych. Średnia cena biletów w obie strony do Ilulissat z Europy – przez Kopenhagę (Dania) lub Keflavik (Islandia) – to ok. 4 tys. zł.

Cena wyprawy

zaliczka rezerwacyjna 1000 zł + 2650 £/os. + przelot

Cena zawiera:

• bogaty, autorski program wyjazdu przygotowany przez przewodników National Geographic
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika
• 5 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania, a na nich między innymi jajka, sery, wędliny, świeże pieczywo, kawa, herbata, soki. Na obiady i kolacje chodzimy razem, każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę
• transfery lotniskowe
• transport samochodem/łodziami na trasie programu
• promy
• opłaty za rezerwaty i parki narodowe na trasie, oraz toury i hikingi z lokalnymi przewodnikami
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia, sesję Q&A ze specjalistami od Grenlandii
• ubezpieczenie
• jednorazowa bezpłatna zmiana dat podróży

Cena nie zawiera:

• biletów lotniczych (Po potwierdzeniu się grupy przesyłamy informację o sugerowanym połączeniu, najkorzystniejszym pod względem ceny i planu wyjazdu. Bilety mogą Państwo kupować samodzielnie, bezpośrednio na stronie przewoźnika lub za naszym pośrednictwem (bez prowizji). Na wyprawę można dolecieć z dowolnego miejsca świata. Bilety z Europy kosztują ok. 4000 zł./os.)
• dopłaty do pokoju 1-osobowego 4500 zł
• 1200 DKK (wstępy, opłaty lokalne) płatne pilotowi po przylocie gotówką

Pilot wyprawy

sergiusz pinkwart islandia

Sergiusz Pinkwart
Z wykształcenia muzyk klasyczny i archeolog śródziemnomorski. Z zawodu i pasji podróżnik, przewodnik, dziennikarz i pisarz, autor ponad 20 książek. Założyciel Polskiego Klubu Podróżnika w UK. Na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. W LUNDI TRAVEL oprowadza po Szkocji, Islandii i Wyspach Owczych.

Terminy

Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW lub zaproponuj własny termin dla siebie i swojej rodziny/znajomych. Organizujemy wyprawy w terminach na życzenie.

Masz do nas pytania?

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com

Przewiń na górę