szetlandy wycieczka orkady

Szetlandy i Orkady – piękna przyroda, mistyczne przeżycia

Wyprawa na Szetlandy i Orkady to podróżnicze wyzwanie i możliwość odwiedzenia i poznania odległych wysp, na które docierają nieliczni. Nocny rejs na Szetlandy, archipelag na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego, to prawdziwa przygoda. Szetlandy to świątynia dzikiej natury i światowej klasy atrakcja dla obserwatorów ptaków. Na posągowych, stromych klifach żyją ptaki morskie: głuptaki, ostrygojady i maskonury. Zobaczymy tu rekordowe, położone najbardziej na północ atrakcje Wielkiej Brytanii. Orkady, archipelag kilkudziesięciu wysp, to miejsce, które słynie z wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa najkrótszego lotu na świecie, a także słynna baza marynarki wojennej z czasów II wojny światowej. Ale przede wszystkim to miejsce od tysięcy lat przesycone mistycyzmem. Znajdują się tu wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO najstarsze w Europie prehistoryczne osady, budowle starsze od Stonehenge i piramid egipskich, a także największe kultowe kamienne kręgi w Wielkiej Brytanii.

Plan wyprawy

Dundee • Aberdeen • Lerwick • Yell • Unst Hermaness National Nature ReserveHaroldswickBrae • SumburghMaeshowe Stones of StennesRing of BrodgarYesnabySkara BraeBroch of Birsay KirkwallScapa Flow Stromness Thurso John O’Groats • NC500 Roslynn Chapel Edynburg

orkady szetlandy

Co nas czeka na trasie?

8-dniowa wyprawa na Szetlandy i Orkady daje możliwość poznania tych niezwykłych archipelagów i odwiedzenia wszystkich najważniejszych atrakcji. Podczas podróży zobaczymy najbardziej na północ wysunięte obszary Wielkiej Brytanii, doświadczymy pogody w kratkę, przeżyjemy chwile zadumy w prehistorycznych kamiennych kręgach. Będziemy mieli okazję obserwować dzikość natury i tysiące ptaków morskich w spektakularnych lokalizacjach. Będziemy pływać dalekomorskimi promami, podziwiać niezwykłe wyspy pływowe, przemierzymy szlak św. Magnusa, skosztujemy lokalnej kuchni i poznamy fascynującą historię pradawnych budowli.

orkady szetlandy
orkady szetlandy
orkady szetlandy

Szetlandy i Orkady, rzadko odwiedzane przez turystów, to niesamowicie łakomy kąsek dla podróżników poszukujących oryginalnych i wyjątkowych kierunków. Nie ma tu tłumów turystów ani komercji, a miejscowi ludzie są życzliwi i otwarci. Szetlandy i Orkady poprzez swoje dalekie położenie, odcięte są od Wielkiej Brytanii, przez co są zupełnie różne, autonomiczne, żyjące własnym rytmem wyspiarskiego życia. Żyje się tu spokojnie, dostatnio, a problemy naszego świata wydają się odległe.

Dlaczego warto z nami jechać?

✓ wyruszysz w podróż śladami legend i opowieści o Wikingach i dawnych cywilizacjach

✓ poznasz najważniejsze miejsca na Szetlandach i Orkadach: Lerwick, wyspę Unst, Kirkwall, szlak św. Magnusa

✓ przejedziesz przez historyczne bariery Churchilla, które odegrały ważną rolę podczas II wojny światowej

✓ będziesz mieć okazję zjeść tradycyjny haggis i sprawdzić jak smakuje Fish&Chips w najdalej wysuniętej na północ restauracji

✓ zobaczysz najpiękniejsze i najbardziej spektakularne formacje skalne szkockiego wybrzeża

✓ zapolujesz z aparatem na morskie ptaki na wysokich klifach

✓ przeżyjesz moment zadumy w mistycznych kamiennych kręgach

✓ zobaczysz słynną kaplicę Rosslyn z filmu “Kod da Vinci”

✓ przejedziesz legendarną szkocką drogą widokową NC500 nad brzegiem morza

✓ odnajdziesz spokój i harmonię z naturą w bezkresnych przestrzeniach Szetlandów i Orkadów

Plan wyprawy

DZIEŃ 1 POWITANIE ZE SZKOCJĄ, SZKOCKIE WYBRZEŻE I LEGENDARNA DROGA NC500

Poranny przylot na lotnisko w Edynburgu. Ruszamy na północ przez imponujące mosty nad estuarium rzeki Forth. Przystanek w okolicach Inverness, “szkockiego Zakopanego”. Następnie jedziemy na północ legendarną widokową drogą Szkocji NC500 (North Coast). Tego dnia czeka nas jeszcze spacer po Thurso. Małe, szkockie miasteczko na dalekiej północy ma specyficzny klimat. Do Londynu jest stąd ponad 1000 kilometrów, czas płynie wolniej, w swoim rytmie. Jedziemy do John O’Groats. To cel wielu podróżników, bo tak jak Land’s End w Kornwalii, jest uznawane za jeden z krańców brytyjskiego „świata”. Spojrzymy w siwe fale obmywające najbardziej na północ wysunięty fragment Wielkiej Brytanii i pojedziemy do malowniczego Duncansby Head – latarni morskiej położonej nieopodal punktu widokowego na formacje skalne Duncansby Stacks.

szkocja kilt
john o groats

DZIEŃ 2 ORKADY: SPOTKANIE Z PREHISTORIĄ

Po śniadaniu okrętujemy się na prom na Orkady. Naszym celem jest rybacka wioska Stromness, ale zanim do niej przypłyniemy, po drodze podziwiać będziemy ptasie klify wyspy Hoy, ze słynnym ostańcem Old Man of Hoy. Przed nami mistyczny archipelag Orkadów. Naszym pierwszym celem jest Unstan Chambered Cair neolityczny kurhan z komorą grobową, do której prowadzi długie, wąskie przejście. Niedaleko stąd znajduje się słynny tajemniczy krąg kamieni Stones of Stennes. A obok doskonale zachowana prehistoryczna osada Barnhouse Settlement. Jedziemy przez groblę pomiędzy jeziorami Loch of Harry i Loch of Stennes, by odkryć miejsce mocy, jeden z największych kręgów kamiennych w Wielkiej Brytanii Ring of Brodgar z obeliskiem Comet Stone. Nasyceni pradawną kulturą jedziemy ucieszyć oczy naturą na malowniczym klifowym wybrzeżu Yesnaby Coastal Walk. Na deser zwiedzamy prawdziwy skarb archeologicznych odkryć – Skara Brae, czyli neolityczną wioskę liczącą 5000 lat, która jest jednym z najlepiej na świecie zachowanych obiektów z epoki kamiennej. Jeszcze rzut oka na wyrastającą z morza skałę Dyr Holm i jedziemy do Birsay Earl’s Palace, a jeśli przypływ pozwoli ruszamy na wyspę pływową Broch of Birsay. A następnie malowniczym szlakiem pielgrzymkowym św. Magnusa pojedziemy do wieży obronnej Broch of Gurness.

orkady old man of hoy
orkady kamienne kręgi

DZIEŃ 3 ORKADY: KIRKWALL I WYPRAWA NA POŁUDNIE

Zwiedzamy Kirkwall – stolicę Orkadów. W katedrze św. Magnusa poznamy historię najpopularniejszego świętego wśród Wikingów, a w lokalnym muzeum zobaczymy skarby odkopane na szerokich plażach wysp archipelagu. Wsłuchamy się w rytm życia podczas spaceru po głównym deptaku Kirkwall. A potem ruszymy na południe, do osławionej zatoki Scapa Flow. To tutaj, podczas Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej chroniła się brytyjska flota wojenna. Tutaj też, miał miejsce największy blamaż admiralicji JKM, gdy w 1939 roku niemiecka łódź podwodna przedarła się przez barierę z wraków statków i zatopiła flagowy okręt wojenny „Royal Oak”. Premier Winston Churchill zdecydował o zbudowaniu ciągu grobli łączących wysepki wokół Scapa Flow i tak powstały Churchill Barriers. Przejedziemy widowiskowym szlakiem przez ciąg grobli między wysepkami, przy odpływie podziwiając wystające z wody wraki statków. Odwiedzimy też przepiękną Italian Chapel – kaplicę zbudowaną przez włoskich jeńców wojennych. Okrętujemy się na prom, nocleg na promie.

orkady kirkwall katedra
orkady bariery churchilla

DZIEŃ 4 SZETLANDY: WYSPY PÓŁNOCNE

Po śniadaniu na promie jedziemy w kierunku Clickimin Broch nad brzegiem jeziora Loch of Clickimin, jednej z najlepiej zachowanych wież obronnych na Szetlandach sprzed 3000 lat. Zobaczymy pozostałości po wieży mieszkalnej o wysokości 12 metrów, zbudowanej z samego kamienia, bez spoiwa. Następnie wyruszamy na Wyspy Północne. Kombinacją połączeń promowych (kursowanie zależne od pogody) dopływamy na wyspy Yell i Unst. Unst to najdalej na północ wysunięta część Zjednoczonego Królestwa i leżąca najdalej na północ zamieszkała wyspa Szkocji. Ruszamy na trekking do zachwycającego Hermaness National Nature Reserve, gdzie na pionowych klifach można zobaczyć tysiące par morskich ptaków a przy odrobinie szczęścia także foki. W okresie lęgowym można spotkać tu 50 tysięcy par maskonurów. Zobaczymy tu słynną latarnię morską Muckle Flugga. W głównym mieście wyspy, Haroldswick zapoznamy się z bogatym wikińskim dziedzictwem tych terenów. Odwiedzimy tradycyjny długi wikiński dom kryty darnią i wejdziemy na pokład wikińskiej łodzi. Obejrzymy też najbardziej na północ położony zamek w Wielkiej Brytanii – Muness Castle, czyli ruiny malowniczo położonego zamku z XVI wieku. Wracamy na Mainland i przejeżdżamy na północ wyspy. W Brae zaglądamy do Frankie’s Fish & Chips – najbardziej na północ wysuniętej restauracji z Fish&Chips w Wielkiej Brytanii. Krótki przystanek na punkcie widokowym na przesmyku Mavis Grind. Mówi się, że jest to jedyne miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie można rzucić kamieniem przez ląd od Morza Północnego do Oceanu Atlantyckiego. Przejazd do krainy wulkanów Eshaness, gdzie na żyznych pastwiskach poszukamy koników szetlandzkich. Jedziemy do latarni morskiej Eshaness Lighthouse, skąd roztacza się widok na niesamowite formacje skalne, ze słynną Dor Holm na czele.

szetlandy
szetlandy orkady
szetlandy unst

DZIEŃ 5 SZETLANDY: LERWICK, POŁUDNIE – W OBJĘCIACH DZIKIEJ NATURY

Zwiedzamy stolicę Szetlandów, Lerwick. Podziwiamy widoki z Fortu Charlotte, który miał za zadanie bronić zatoki. Idziemy na spacer głównym deptakiem miasta z restauracjami, galeriami i sklepami. Podziwiamy nabrzeże i stary port i zatrzymujemy się przy The Lodberrie – najstarszym domu w stolicy, znanym z kultowego serialu The Shetlands (jest domem detektywa Jimmy’ego Pereza). Lodberries są charakterystyczne dla nabrzeża Lerwick. Ruszamy w górę, by spojrzeć na stolicę Szetlandów i morze w punktu widokowego The Knab. W fascynującym Muzeum Szetlandów zgłębiamy historię i tradycje archipelagu oraz poznajemy ciekawostki o tym nieodkrytym regionie. 

Dziś czeka nas jeszcze podróż w czasie, w głąb historii Szetlandów. Odwiedzimy Jarlshof Prehistoric and Norse Settlement. To jedno z najbardziej niezwykłych stanowisk archeologicznych, jakie kiedykolwiek odkryto na Wyspach Brytyjskich. Są tu budowle i artefakty nawet sprzed 4500 lat. Następnie wspinamy się na wyniosły szczyt, na którym stoi Sumburgh Head Lighthouse. Ptasie klify i przepiękne widoki są niewiarygodnie piękne i pozostawią w nas niezatarte wrażenia i wspomnienia z archipelagu. Na koniec ruszymy na wyściełaną białym piaskiem St. Ninian’s Beach, by zobaczyć niezwykłą piaskową groblę, tombolo, łączące wyspę ze stałym lądem. Jest to jedna z najbardziej malowniczych plaż na Szetlandach, a jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy wylegujące się na pobliskiej plaży foki. Po południu zaokrętujemy się na prom do Aberdeen. Nocleg na promie.

szetlandy lerwick
szetlandy
szetlandy kuce szetlandzkie

DZIEŃ 6 POWRÓT NA LĄD, ABERDEEN I DUNDEE, MIASTO MORZA I ODKRYĆ

Rano dopływamy do Aberdeen. Po śniadaniu na promie zmierzamy do Dundee, „miasta odkryć”, z którego wyruszyło wiele wypraw badawczych. Zobaczymy statek RSS Discovery, którego pierwszą misją było zawiezienie Roberta Scotta i Ernesta Shackletona na ich zakończoną sukcesem podróż na Antarktydę. Wizyta w oddziale muzeum Victorii i Alberta, Muzeum Designe’u. Po południu przejeżdżamy do eleganckiego St Andrews, stolicy światowego golfa i miejsca, gdzie od pokoleń kształcą się następcy brytyjskiego tronu.

szetlandy orkady szkocja dundee
szkocja st andrews golf

DZIEŃ 7 EDYNBURG – TAJEMNICE STOLICY SZKOCJI

Dzień zaczniemy od najbardziej mistycznego miejsca w Wielkiej Brytanii. Kaplica Rosslyn to według Dana Browna („Kod da Vinci”), pełne ezoterycznych odniesień miejsce pochówku Marii Magdaleny. Średniowieczna kaplica to absolutny diament wśród gotyckich kościołów Europy. Stamtąd przejeżdżamy do stolicy Szkocji. Edynburg to miasto, które w tej części Wielkiej Brytanii nie ma sobie równych. Przejdziemy Królewską Milę, trakt królewski rozciągający się od pałacu Hollyrood po zamek królewski, po drodze odwiedzając ikoniczne miejsca. W katedrze świętego Idziego odnajdziemy kaplicę tajemniczego Zakonu Ostu, do którego należał pierwowzór Jamesa Bonda Sir Fitzroy Maclean of Dunconnel. Odwiedzimy owieczkę Dolly – pierwszego w historii sklonowanego ssaka. Rzucimy się w wir miasta, które co kilka kroków kusi i wabi doskonałymi restauracjami, sklepami, barami, galeriami sztuki i muzeami. Pod zamkiem warto posłuchać dudziarzy ubranych w tradycyjne szkockie stroje i zrobić sobie z nimi wspólne zdjęcie. To także świetny moment, by pobuszować w butikach z wyrobami w szkocką kratę i spróbować lokalnych przysmaków, jak munchie box czy haggis w sosie z whisky.

edynburg
szkocja
roslyn chapel

DZIEŃ 8 POWRÓT DO DOMU

O poranku żegnamy się ze Szkocją i wracamy do Polski.

Tradycyjna kuchnia Szkocji

Szkockie danie narodowe to haggis – ugotowane owcze podroby siekane z cebulą, owsem, łojem i przyprawami (rozmaryn, biały pieprz, tymianek), długo gotowane w owczym żołądku na wolnym ogniu. Podaje się je z ziemniakami, frytkami, czasem z aromatycznym sosem na bazie whisky. W Edynburgu i Glasgow popularnym daniem ulicznym jest munchy box – pudełko kalorycznych przekąsek: kurczak, krążki cebulowe, kalmary, kebab, frytki, chleb czosnkowy, sałatka colesław i sosy. Na Szetlandach i Orkadach warto spróbować doskonałych świeżych owoców morza i fish&chips (najlepiej prosto ze sklepiku-smażalni). Na słodko – cranachan, czyli deser na bazie bitej śmietany, miodu i whisky podawany z malinami i płatkami owsianymi. Nie tylko koneserzy trunków koniecznie powinni spróbować doskonałych single maltów i blendów, wytwarzanych w ojczyźnie whisky. Warte polecenia są Laphroaig, Tallisker czy stworzona na cześć słynnego podróżnika whisky Shackleton.

Transport

Po wyspach będziemy się poruszać samochodem lub busem dostosowanym do warunków i górskich dróg. Pomiędzy archipelagami będziemy pływać promami. Odległości na Szetlandach i Orkadach nie są duże, trasa podzielona jest na wygodne odcinki a po drodze często zatrzymujemy się, by dotrzeć do spektakularnych miejsc i widoków.

Noclegi

Będziemy nocować w pensjonatach i hotelach 3* lub apartamentach w pokojach 2-osobowych lub rodzinnych. Na promach kajuty 4-osobowe.

Bilety lotnicze

Bezpośrednie loty do Edynburga i Glasgow odbywają się regularnie z wielu miast w Europie. Średnio lot z Europy z bagażem rejestrowanym do 20 kg to około 800-1000 zł.

Cena wyprawy

zaliczka 1000 zł + 1880 £/os. + bilety lotnicze

Cena zawiera:

• bogaty, autorski program wyjazdu przygotowany przez przewodników National Geographic
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika
• 7 noclegów w pensjonatach, hotelach 3* lub w apartamentach, w pokojach 2-osobowych lub rodzinnych; w tym 2 noclegi na promie w kabinach 4-osobowych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania, a na nich między innymi jajka, fasolka, pieczarki, wędliny, świeże pieczywo, kawa, herbata, soki. Na obiady i kolacje chodzimy razem, każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę
• transport samochodem/busem na trasie programu
• opłaty drogowe i parkingowe
• promy, w tym nocne rejsy z noclegiem na statku
• opłaty lokalne, opłaty za rezerwaty i parki narodowe na trasie
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia, sesję Q&A z certyfikowanymi specjalistami od Szkocji
• ubezpieczenie turystyczne
• jednorazowa bezpłatna zmiana dat podróży

Cena nie zawiera:

• biletów lotniczych (po potwierdzeniu się grupy bilety lotnicze mogą Państwo kupować samodzielnie, bezpośrednio na stronie przewoźnika lub z naszą pomocą – nie pobieramy prowizji). Na wyprawę można dolecieć z dowolnego miejsca świata.
• £100 (wstępy do muzeów, atrakcji, stanowisk archeologicznych itp.) płatne po przylocie gotówką
• dopłaty do pokoju jednoosobowego

Pilot wyprawy

sergiusz pinkwart islandia

Sergiusz Pinkwart
Z wykształcenia muzyk klasyczny i archeolog śródziemnomorski. Z zawodu i pasji podróżnik, przewodnik, dziennikarz i pisarz, autor ponad 20 książek. Założyciel Polskiego Klubu Podróżnika w UK. Na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. W LUNDI TRAVEL oprowadza po Szetlandach, Orkadach, Szkocji, Islandii i Wyspach Owczych.

Terminy

Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW lub zaproponuj własny termin dla siebie i swojej rodziny/znajomych. Organizujemy wyprawy w terminach na życzenie.

Masz do nas pytania?

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com

Przewiń na górę