wyspy owcze wycieczka blue mermaid travel

Wyspy Owcze – wycieczka Classic

Wyspy Owcze – wycieczka Classic będzie spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Archipelag na Północnym Atlantyku został uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje 50 tys. mieszkańców i dwa razy tyle owiec.

Plan wyprawy

VágarGasadalurSørvágvatnSandavágurStreymoyKlaksvíkKalsoyKollafjordurVi∂ AirTjørnuvíkGjógvBor∂oyKunoyVi∂oyTórshavnSaksun Kirkjubøur

wyspy owcze mapa

Co nas czeka na trasie?

Podczas wyprawy Wyspy Owcze – wycieczka Classic przejedziemy wzdłuż i wszerz główne wyspy archipelagu Wysp Owczych. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem i nieraz zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami. Wybierzemy się także na spektakularne, zamieszkałe przez tysiące ptaków klify.

Wyspy Owcze wyglądają jak ostre szczyty gór wystające prosto z morza. Ciemne, bazaltowe skały porośnięte są soczyście zieloną trawą. Brzegi są bardzo strome i skaliste. Duże wrażenie robią wodospady spływające wprost do oceanu i spektakularne klify wystrzelające z wody na kilkaset metrów w górę. Enniberg na wyspie Viðoy, to najdalej na północ wysunięty punkt Wysp Owczych, który jest jednocześnie najwyższym klifem w Europie, sięgającym na wysokość 754 m n.p.m.

maskonury
wyspy owcze wycieczka
wyspy owcze wycieczka blue mermaid travel

Chętni będą mogli zakosztować rejsu do ptasich klifów Vestmanna, widokowego lotu helikopterem lub wziąć udział w kulturowej kolacji farerskiej prowadzonej przez polkę mieszkającą na Wyspach Owczych, Sabinę Poulsen, gdzie w odświętnym wydaniu spróbujemy miejscowych specjałów i alkoholi, dowiemy się też wiele o kulturze farerskiej i życiu codziennym na wyspach oraz zobaczymy z bliska tradycyjny strój farerski.

Dlaczego warto z nami jechać?

✓ wyruszysz w podróż śladami Wikingów i sag nordyckich

✓ zobaczysz jedne z najbardziej spektakularnych widoków na świecie

✓ przejedziesz przez jedyne na świecie rondo pod oceanem

✓ będziesz mieć okazję zjeść sfermentowaną rybę i pieczoną owczą głowę

✓ będziesz podziwiać spływające wprost do oceanu wodospady

✓ poznasz tajemnice zamkniętego przed światem narodu Farerów

✓ będziesz zachwycać się rozkosznymi, wszędobylskimi owcami

✓ pospacerujesz po uliczkach jednej z najmniejszych stolic świata – Tórshavn

✓ wejdziesz na strome, nadoceaniczne klify

✓ pójdziesz na trekking szlakiem Jamesa Bonda

✓ spędzisz świetny czas w doborowym towarzystwie

Plan wyprawy Wyspy Owcze – wycieczka Classic

DZIEŃ 1 VÁGAR I STREYMOY – POWITANIE Z WYSPAMI OWCZYMI

Lecimy na Wyspy Owcze z przesiadką w Kopenhadze. Spoglądamy na archipelag z lotu ptaka i lądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej Navy na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje kilkunastu mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. Przespacerujemy się po osadzie, podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. Zatrzymamy się na punkcie widokowym, by podziwiać panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii upiora Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Następnie urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Potem podoceanicznym tunelem dostaniemy się na wyspę Streymoy. Dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy. Po raz kolejny zagłębimy się pod dno oceanu i na nocleg dojedziemy na wyspę Bor∂oy.

wyspy owcze
wyspy owcze wycieczka
faroe
wyspy owcze wycieczka blue mermaid travel
wyspy owcze

DZIEŃ 2 BORÐOY i KALSOY – NA SZLAKU JAMESA BONDA

Z samego rana ruszamy do portu w Klaksvík. To stąd wypłyniemy w krótki rejs na południowy brzeg wyspy Kalsoy. Wąską, znikającą w tunelach drogą, dotrzemy do wioski Trøllanes. Znajduje się tu przymocowany łańcuchami do skały kiosk, reklamowany jako „położony na końcu świata”, oraz kilka malowniczych chatek. Ale to właśnie miejsce jest scenerią przygód Jamesa Bonda w najnowszej produkcji „No Time To Die”. A producenci wybrali ten skrawek wyspy Kalsoy z uwagi na piękne, strome klify, na które prowadzi ścieżka zaczynająca się po północnej stronie wioski. 45 minutowy, niezbyt forsowny trekking, prowadzi nas do latarni morskiej na skraju przepaści. Widoki stąd są zapierające dech w piersi, a morskie ptaki krążą niestrudzenie pomiędzy bazaltowymi skałami, a granatową tonią oceanu. W drodze powrotnej do przystani zatrzymujemy się w miasteczku Mikladalur, żeby zejść na kamienistą plażę. Tu znajduje się najpiękniejsza rzeźba Wysp Owczych – Kópakonan, czyli kobieta-foka, bohaterka lokalnej legendy. Popołudniowym promem wracamy na wyspę Borðoy. Na koniec dnia zatrzymujemy się na punkcie widokowym w Rituvik.

wyspy owcze
wyspy owcze

DZIEŃ 3 WYSPY PÓŁNOCNE – BORÐOY, VIÐOY I KUNOY

Tego dnia przejedziemy przez kilka wysp, w części archipelagu nazywanym Wyspami Północnychymi. Pokonując kolejne wąskie na szerokość jednego samochodu tunele i groble przedostaniemy się na wyspę Vi∂oy. Spacerem udamy się do malowniczej zatoki i kościółka w Vi∂arei∂i. Stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na otwarty ocean. Kolejną wyspą z archipelagu, którą poznamy jest prawie niezamieszkała Kunoy. Tutaj pójdziemy na spacer do leśnego uroczyska słynącego ze Skały Mocy i Drzewa Miłości. Jeżeli pogoda pozwoli, to z pobliskiego heliportu w Klaksvik wybierzemy się się na widokowy lot helikopterem (wycieczka fakultatywna) do Tórshavn.

wyspy owcze
wyspy owcze

DZIEŃ 4 STREYMOY I EYSTUROY – PERŁY ARCHIPELAGU

Przepiękną, widokową trasą ruszamy do spektakularnie położonej wioski Saksun nad malowniczą laguną. Odwiedzimy także Kollafjordur, spokojną osadę z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Będziemy podziwiać Fossa – największy na Wyspach Owczych, 140-metrowy dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy oktagonalny kościół z 1856 roku. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane tajemnicą skały Risin i Kellingin. Według legendy wystające z wody bazaltowe kolosy są zaklętymi trollami, zaskoczonymi przez promienie słoneczne, gdy próbowały zaciągnąć Wyspy Owcze do swej rodzinnej Islandii. Na koniec pełnego wrażeń dnia pojedziemy do nadmorskiego miasteczka Gjógv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Miejsce jest niezwykle fotogeniczne. Kilka lat temu, na szczycie spektakularnego klifu postawiono ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa.

wyspy owcze
maskonury wyspy owcze

DZIEŃ 5 ŻYCIE KIESZONKOWEJ STOLICY – TÓRSHAVN I KIRKJUBØUR

Wyjeżdżamy do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych. Zobaczymy tu fort obronny i przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Promenadą pełną kawiarnianych ogródków przejdziemy przez port, do którego wpływają wielkie wycieczkowce pasażerskie i przy odrobinie szczęścia zobaczymy słynną Norrönę – luksusowy prom atlantycki pływający na najdłuższej linii promowej świata. Odwiedzimy także katedrę Dómkirkjan z 1609 roku i słynny amfiteatr Trappan w którym mieszkańcy i turyści oglądają letnie koncerty. Tórshavn to jednak nie tylko pomniki historii, ale także rozrywka. W czasie wolnym będzie możliwość przespacerowania się głównym deptakiem handlowym Vaglið, odwiedzenia modnych restauracji i sklepów z tradycyjnym rękodziełem, a także nowoczesnych salonów skandynawskiego designe’u. Następnie zwiedzimy Kirkjubøur. Od wczesnego Średniowiecza było to najbardziej pożądane miejsce na całym archipelagu, bo układ prądów sprawiał, że morze wyrzucało tu na brzeg cenne pnie syberyjskich świerków. Na pozbawionych lasów wyspach twarde drewno, które azjatyckie rzeki niosły do Oceanu Arktycznego i dalej dryfowało aż do Wysp Owczych – były ogromnym kapitałem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kirkjubøur uznawani byli za najbogatszych wyspiarzy. Spory majątek miał tu też kościół. W annałach zapisał się szczególnie XIV-wieczny biskup Erlendur, który uznał, że romańska katedra świętego Olafa nie odpowiada jego oczekiwaniom i postanowił wznieść pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów. Następnie weźmiemy udział w pożegnalnej Kolacji Farerskiej (zobacz menu) z opowieściami kulturowymi i tradycyjnymi daniami, z jagnięciny i ryb. Zobaczymy z bliska tradycyjny strój farerski, a odważni będą mogli skosztować pieczonej owczej głowy (atrakcja fakultatywna). Przejedziemy też przez Eysturoyartunnilin najdłuższy tunel podoceaniczny z jedynym na świecie podwodnym rondem.

wyspy owcze
torshavn wyspy owcze wycieczka
Zegarowa wieża katedry w Tórshavn to wizytówka stolicy Wysp Owczych.
kościoły na Wyspach Owczych

DZIEŃ 6 POWRÓT DO DOMU

Po pożegnalnym śniadaniu podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski.

wyspy owcze

Tradycyjna kuchnia farerska

Mieszkańcy Wysp Owczych nie mają żadnych wątpliwości, że Bóg obdarzył ich najwspanialszymi rybami świata. I rzeczywiście, takich smacznych dorszyłososi, czy halibutów, nie znajdziemy zapewne na żadnych innych europejskich stołach. Ale kuchnia farerska skrywa wiele tajemnic. W restauracjach menu jest układane pod turystów, a wiele produktów, w tak małej społeczności, wymienianych jest na zasadzie barteru lub sprzedawanych „po znajomości” i nigdy nie trafia do sklepów. Gdzie więc można spróbować słynnej pieczonej głowy jagnięcej, mięsa i tłuszczu gridnwala, czy zupy rybnej z brzoskwiniami, a obiad spłukać rabarbarowym piwem i doprawić akwavitem? Organizowane przez nas tradycyjne kolacje kulturowe to fantastyczne spektakle kulinarne, z długim i zróżnicowanym menu, a integralną częścią uczty są ciekawe opowieści o lokalnych zwyczajach, ludziach i z życia wzięte historie.

Transport

Po wyspie będziemy się poruszać samochodem lub busem dostosowanym do wyspiarskich warunków i dróg. Po drodze często zatrzymujemy się, by dotrzeć do spektakularnych miejsc i podziwiać widoki.

Noclegi

Będziemy nocować w pensjonatach, hostelach i apartamentach w stylu skandynawskim, w pokojach 2-3-osobowych lub rodzinnych. Dla podróżujących z nami gości zawsze wyszukujemy komfortowe miejsca z charakterem, wpisujące się w kulturę nordycką.

Bilety lotnicze

Loty na Wyspy Owcze z przesiadką w Kopenhadze odbywają się codziennie z wielu miast w Europie. Podróż trwa w sumie ok. 6 godzin. Średnio lot z Europy z bagażem rejestrowanym do 20 kg to około 2000-2500 zł.

Cena wyprawy Wyspy Owcze – wycieczka Classic

zaliczka rezerwacyjna 1000 zł + 1950 €/os. + koszt biletów lotniczych

Cena zawiera:

• bogaty, autorski program wyjazdu przygotowany przez autorów National Geographic
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika specjalizującego się w Wyspach Owczych
• 5 noclegów w pensjonatach lub apartamentach w 2-osobowych lub rodzinnych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania, a na nich między innymi jajka, sery, wędliny, świeże pieczywo, kawa, herbata, soki. Na obiady i kolacje chodzimy razem (albo robimy zakupy w markecie i wspólnie gotujemy w naszym domku), każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę
• transport samochodem/busem na trasie programu
• opłaty drogowe i parkingowe
• opłaty za tunele podoceaniczne i promy
• wstępy do rezerwatów na trasie
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia na Wyspy Owcze, sesję Q&A z certyfikowanymi specjalistami od Wysp Owczych
• ubezpieczenie turystyczne
• jednorazowa bezpłatna zmiana dat podróży

Cena nie zawiera:

• biletów lotniczych (po potwierdzeniu się grupy bilety lotnicze mogą Państwo kupować samodzielnie, bezpośrednio na stronie przewoźnika lub z naszą pomocą – nie pobieramy prowizji). Na wyprawę można dolecieć z dowolnego miejsca świata.
• ewentualnych wycieczek dodatkowych (oznaczonych w programie jako atrakcja fakultatywna)
• dopłaty do pokoju 1-osobowego 700 €

Terminy

Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW lub zaproponuj własny termin dla siebie i swojej rodziny/znajomych. Organizujemy wyprawy w terminach na życzenie.

Masz do nas pytania?

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com

Przewiń na górę