Szkocja – zamki, whisky i niezwykła historia
Szkocja – zamki, whisky i niezwykła historia to klasyczny program, który pozwala poznać różnorodność i piękno Szkocji. Od krainy jezior, przez parki narodowe, królewskie siedziby i niebotyczne Highlands, gdzie żyją dumni i honorowi szkoccy górale. Szkocja – zamki, whisky i niezwykła historia to wycieczka, podczas której przejedziemy przez plenery, w których filmowano jednego z kultowych Bondów – Skyfall. Będziemy podróżować po meandrujących pod szczytami serpentynach Highlands, poszukamy potwora z Loch Ness, zajrzymy do ulubionej siedziby Elżbiety II i pobuszujemy w sklepiku królewskiej destylarni, gdzie w trunki zaopatrują się książę Karol i książę Andrzej.
Plan wyprawy
Loch Lomond • Glen Coe • Fort William • Glen Shiel • Glenfinnan • Isle of Skye • Portree • Great Glen • Loch Ness • Inverness • Speyside • Park Narodowy Cairngorms • Balmoral • Glamis • Dundee • St. Andrews • Stirling • Edynburg
Co nas czeka na trasie?
Podczas wycieczki objazdowej wokół Szkocji przemierzymy około 1000 mil. 8-dniowa wyprawa Szkocja – zamki, whisky i niezwykła historia daje możliwość poznania kraju i odwiedzenia wszystkich najważniejszych atrakcji. Podczas podróży zobaczymy najpiękniejsze widoki w Wielkiej Brytanii, doświadczymy pogody w kratkę, znajdziemy się w cieniu wyniosłych gór, odwiedzimy legendarne destylarnie whisky. Będziemy w lokalizacjach, w których kręcono “Braveheart”, “Nieśmiertelnego”, “Skyfall” z serii o Jamesie Bondzie czy “Harry’ego Pottera”. Mrożące krew w żyłach historie wojen klanowych i opowieści o wielkiej odwadze i walecznych czynach będą nam towarzyszyć podczas poszukiwania najlepszego haggisa i degustowania najlepszych na świecie single maltów.
Podświadomie – jako Polacy – czujemy sympatię do dzielnych górali w „spódniczkach”, którzy przez sześć stuleci wierzgali opierając się naporowi potężnego sąsiada. Choć trzeba przyznać, że Anglicy też fascynują się Szkocją. Rodzina królewska wysyła swych synów na najstarszy szkocki uniwersytet. Wymyślony w Szkocji golf, stał się sportem narodowym klasy średniej i wyższej w Anglii (a potem na całym świecie). Szkotem był najsłynniejszy agent Jej Królewskiej Mości, a obrazy prostego szkockiego górnika Jacka Vettriano osiągają w Londynie astronomiczne ceny. Tu, na szkockiej ziemi są najmroczniejsze zamki, najwspanialsze poszarpane skaliste wybrzeże, najwyższe góry w Wielkiej Brytanii, no i – oczywiście – doskonała whisky.
Dlaczego warto z nami jechać?
✓ wyruszysz w podróż śladami legend i bohaterskich opowieści
✓ poznasz najważniejsze miejsca w Szkocji: Edynburg, St Andrews, Inverness, Isle of Skye
✓ przejedziesz serpentynami drogą, gdzie kręcono film Skyfall z serii o Jamesie Bondzie
✓ będziesz mieć okazję zjeść tradycyjny haggis w najbardziej nawiedzonej oberży w Skocji
✓ odwiedzisz najsłynniejsze destylarnie whisky
✓ zapolujesz z aparatem na słynny Hogwart’s Express na wiadukcie z Harry’ego Pottera
✓ dowiesz się, który wzór szkockiej kraty należał do jakiego klanu
✓ zobaczysz gdzie zaopatruje się w whisky król Karol
✓ poszukasz potwora z Loch Ness i zobaczysz owieczkę Dolly
✓ odnajdziesz spokój i zadumę w bezkresnych przestrzeniach Highlands
Plan wyprawy
DZIEŃ 1 POWITANIE ZE SZKOCJĄ
Wąskimi, krętymi drogami wyruszamy nad Loch Lomond, największe jezioro w Szkocji. To w tych rejonach walczył z podstępnymi Anglikami Rob Roy – szkocki Janosik. W przydrożnej karczmie, uważanej za najbardziej nawiedzony przybytek w tej części świata będzie okazja spróbować haggisu – lokalnego smakołyku, na który składają się owcze podroby, cebula i owsiana mąka z przyprawami, mocno upchnięte i zaszyte w owczym żołądku. Musimy się pokrzepić, bo przed nami rajd wąską, górską Skyfall Road, śladami Jamesa Bonda. Zbliżając się do najwyższego szczytu górskiego całych Wysp Brytyjskich – Ben Nevis, staniemy, by zadumać się nad ludzkim losem w Dolinie Łez, Glen Coe – miejscu dla Szkotów świętym. Posłuchamy też niezwykłej opowieści o zdradzieckim ataku na klan MacDonaldów, który przez wieki kładł się cieniem na stosunki między najbliższymi sąsiadami – Szkotami i Anglikami. Na spoczynek udamy się do Fort William – miasteczka między morskim fiordem a wysokimi górami.
DZIEŃ 2 HIGHLANDS, WYSPA SKYE: SKYE IS THE LIMIT
Kierujemy się prosto na północ, przekraczając Schody Neptuna na Kanale Kaledońskim i kontrolujemy czasomierze, by malowniczą Doliną Shiel zdążyć na odpowiedni moment przy półkoliście zakrzywionym, ponadstuletnim wiadukcie Glenfinnan. Są bowiem rzadkie chwile, gdy przejeżdża nim historyczny pociąg ciągnięty przez parową lokomotywę – ujęcie, które rozpozna natychmiast każdy, kto widział filmy o Harrym Potterze. Naszym celem jest dziś Skye, największa i najbardziej zróżnicowana wyspa Hebrydów Wewnętrznych. Znana jest przede wszystkim z zachwycających widoków i smakowitej whisky. Wyruszymy na trekking, by zobaczyć niezwykłe formacje skalne oraz rwące wodospady, z których słynie Isle of Skye, a wieczorem wzniesiemy toast w jednej z doskonałych restauracji serwujących owoce morza i jagnięcinę w malowniczej Portree – stolicy wyspy.
DZIEŃ 3 GREAT GLENN, LOCH NESS: NIEŚMIERTELNE LEGENDY SZKOCJI
Poranek przywitamy na trekkingu do smaganego wichrami Old Mann of Storr, z którego rozciągają się zachwycające widoki na strome klify i wzburzone morze. Stromym, wysoko zawieszonym nad powierzchnią wody mostem przejedziemy na drugą stronę cieśniny i zatrzymamy się by podziwiać panoramę z Eilan Donan – najbardziej malowniczo położonym zamkiem Szkocji, uwiecznionym przez filmowców w „Nieśmiertelnym” i „Świat to za mało” z serii o Jamesie Bondzie, najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości. Przez malownicze wyżyny Highlands zdążamy do Great Glen – doliny, która przecina całą północną Szkocję głębokimi jeziorami, tworząc niezwykły szlak wodny od Inverness do Fort William i rozcinając ląd na dwie części. Najsłynniejszym jeziorem na tym szlaku jest bez wątpienia Loch Ness, które jest ponad dwa razy głębsze od najgłębszego jeziora w Polsce – Hańczy. Wielu dowodzi, że tu właśnie żyje przypominający wielką dżdżownicę potwór – Nessie. Spróbujemy wypatrzyć go i sfotografować.
DZIEŃ 4 INVERNESS, SPEYSIDE – STOLICA HIGHLANDS I KRAINA WHISKY
Dziś czeka nas podróż po Speyside, czyli krainie whisky i wizyty w tutejszych destylarniach. Taki dzień trzeba zacząć od wizyty w katedrze w Inverness i pomodlić się o ocalenie. Potem zajrzymy do rzemieślniczej wytwórni kiltów. Na głównej ulicy Inverness, stolicy szkockiego regionu Highlands, znajdziemy wiele lokalnych sklepików z tradycyjnymi produktami w szkocką kratę, tweedową odzieżą, akcesoriami do whisky, a nawet ze szkockimi dudami. Warto się zaopatrzyć, bo już za moment będziemy buszować po Speyside, regionie, który jest dla szkockiej whisky tym, czym dla francuskiego wina Bordeaux. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdziemy 60 destylarni produkujących więcej single maltów niż wszystkie inne szkockie regiony razem wzięte. Będziemy kosztować, degustować, próbować, smakować oryginalnej whisky zarówno w słynnych destylarniach, jak i w stylowych wnętrzach najsłynniejszych na świecie whisky barów.
DZIEŃ 5 BALMORAL: NA KRÓLEWSKICH WŁOŚCIACH
Szkocka rezydencja rodziny królewskiej, Balmoral, była ulubionym miejscem wypoczynku królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Kochali tutejszy spokój i przepiękne, wąskie drogi wijące się wśród wzgórz, wrzosowisk i jezior Parku Narodowego Cairngorms – największego pod względem powierzchni Parku Narodowego Wielkiej Brytanii. Na jego terenie żyje 25% zagrożonych gatunków zwierząt i roślin w Wielkiej Brytanii. Odwiedzimy położoną na terenie Balmoral królewską destylarnię znaną ze świetnej whisky. Cenią ją sobie szczególnie Król Karol III i książę Andrzej. Pozostając w królewskich klimatach pojedziemy do Glamis – najbardziej nawiedzonego zamku w Szkocji, w którym toczyła się akcja Makbeta. Przed wieczorem rzucimy jeszcze okiem na słynny jacht Discovery, którym kapitan Robert Falcon Scott i sir Ernest Shackleton popłynęli na Antarktydę. To była pierwsza, zakończona sukcesem, wyprawa naukowa na siódmy kontynent pod auspicjami monarchii brytyjskiej, a jacht i jego dowódcy przeszli do historii.
DZIEŃ 6 DUNDEE, ST. ANDREWS, STIRLING – MIŁOŚĆ, GOLF I WIECZNA CHWAŁA
St. Andrews to szkocki Oxford. Tutaj mieści się najstarszy szkocki uniwersytet – od trzech pokoleń alma mater męskich potomków rodziny królewskiej. To tu uczyli się książę Filip i książę Karol, tu także poznali się i zakochali w sobie książę William z Kate Middletone. Wszystkich Brytyjczyków – niezależnie od poglądów politycznych – zarówno monarchistów jak i zaciekłych republikanów, łączy namiętność do golfa i marzenie, by choć raz zagrać na najstarszym polu golfowym świata, nieopodal piaszczystych plaż St. Andrews. Swój spacer po miasteczku rozpoczniemy właśnie na Old Course, a później pospacerujemy średniowiecznymi uliczkami, podziwiając imponujące ruiny XII-wiecznej, przez stulecia największej w Szkocji budowli – katedry św. Andrzeja, oraz zamku. Pamiątki historii obejrzymy też w Stirling – mieście związanym z Williamem Wallacem, dzielnym szkockim rycerzem, który na zawsze już będzie miał dla nas twarz Mela Gibsona. Bo na podstawie życia Wallace’a nakręcono obsypany nagrodami film „Braveheart”. Wejdziemy na górującą nad Stirling wieżę, wybudowaną w XIX wieku na pamiątkę dzielnego szkockiego przywódcy. Na koniec dnia odwiedzimy gigantyczne figury The Kelpies – cud współczesnej sztuki i inżynierii.
DZIEŃ 7 EDYNBURG – TAJEMNICE STOLICY SZKOCJI
Edynburg to miasto, które w tej części Wielkiej Brytanii nie ma sobie równych. Przejdziemy Królewską Milę, trakt królewski rozciągający się od pałacu Hollyrood po zamek królewski, po drodze odwiedzając ikoniczne miejsca. W katedrze świętego Idziego odnajdziemy kaplicę tajemniczego Zakonu Ostu, do którego należał pierwowzór Jamesa Bonda Sir Fitzroy Maclean of Dunconnel. Odwiedzimy owieczkę Dolly – pierwszego w historii sklonowanego ssaka. Rzucimy się w wir miasta, które co kilka kroków kusi i wabi doskonałymi restauracjami, sklepami, barami, galeriami sztuki i muzeami. To nasz ostatni wieczór w Szkocji, więc nie będziemy się oszczędzać! Pod zamkiem warto posłuchać dudziarzy ubranych w tradycyjne szkockie stroje i zrobić sobie z nimi wspólne zdjęcie. To także świetny moment, by pobuszować w butikach z wyrobami w szkocką kratę (warto zwrócić uwagę na kratę powstałą specjalnie dla uczczenia Lady Di). I spróbować lokalnych przysmaków, jak munchie box czy haggis w sosie z whisky.
DZIEŃ 8 POWRÓT DO DOMU
O poranku żegnamy się ze Szkocją, meldujemy na lotnisku i wracamy do Polski.
Tradycyjna kuchnia Szkocji
Szkockie danie narodowe to haggis – ugotowane owcze podroby siekane z cebulą, owsem, łojem i przyprawami (rozmaryn, biały pieprz, tymianek), długo gotowane w owczym żołądku na wolnym ogniu. Podaje się je z ziemniakami, frytkami, czasem z aromatycznym sosem na bazie whisky. W Edynburgu i Glasgow popularnym daniem ulicznym jest munchy box – pudełko kalorycznych przekąsek: kurczak, krążki cebulowe, kalmary, kebab, frytki, chleb czosnkowy, sałatka colesław i sosy. Na wyspie Skye trzeba spróbować doskonałych świeżych owoców morza i fish&chips (najlepiej prosto ze sklepiku-smażalni). Na słodko – cranachan, czyli deser na bazie bitej śmietany, miodu i whisky podawany z malinami i płatkami owsianymi. Nie tylko koneserzy trunków koniecznie powinni spróbować doskonałych single maltów i blendów, wytwarzanych w ojczyźnie whisky. Warte polecenia są Lapchroaig, Tallisker czy stworzona na cześć słynnego podróżnika whisky Shackleton.
Transport
Po wyspie będziemy się poruszać samochodem lub busem dostosowanym do warunków i górskich dróg. Podczas całej wyprawy do pokonania mamy około 1000 mil, trasa podzielona jest na wygodne odcinki a po drodze często zatrzymujemy się, by dotrzeć do spektakularnych miejsc i widoków.
Noclegi
Będziemy nocować w pensjonatach i hotelach 3*, w pokojach 2-osobowych lub rodzinnych.
Bilety lotnicze
Bezpośrednie loty do Edynburga i Glasgow odbywają się regularnie z wielu miast w Europie. Średnio lot z Europy z bagażem rejestrowanym do 20 kg to około 800-1000 zł.
Cena wyprawy
zaliczka rezerwacyjna 1000 zł + 1650 £/os. + bilety lotnicze
Cena zawiera:
• bogaty, autorski program wyjazdu przygotowany przez przewodników National Geographic
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika
• 7 noclegów w pensjonatach lub hotelach 3* w pokojach 2-osobowych lub rodzinnych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania, a na nich między innymi jajka, fasolka, pieczarki, wędliny, świeże pieczywo, kawa, herbata, soki. Na obiady i kolacje chodzimy razem, każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę
• transport samochodem/busem na trasie programu
• opłaty drogowe i parkingowe
• promy
• opłaty za rezerwaty i parki narodowe na trasie
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia, sesję Q&A z certyfikowanymi specjalistami od Szkocji
• ubezpieczenie turystyczne
• jednorazowa bezpłatna zmiana dat podróży
Cena nie zawiera:
• biletów lotniczych (po potwierdzeniu się grupy bilety lotnicze mogą Państwo kupować samodzielnie, bezpośrednio na stronie przewoźnika lub z naszą pomocą – nie pobieramy prowizji). Na wyprawę można dolecieć z dowolnego miejsca świata.
• £150 (wstępy do zamków, destylarni, degustacje whisky itp.) płatne po przylocie gotówką
• dopłaty do pokoju jednoosobowego
Pilot wyprawy
Sergiusz Pinkwart
Z wykształcenia muzyk klasyczny i archeolog śródziemnomorski. Z zawodu i pasji podróżnik, przewodnik, dziennikarz i pisarz, autor ponad 20 książek. Założyciel Polskiego Klubu Podróżnika w UK. Na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. W LUNDI TRAVEL oprowadza po Szkocji, Islandii i Wyspach Owczych.
Terminy
Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW lub zaproponuj własny termin dla siebie i swojej rodziny/znajomych. Organizujemy wyprawy w terminach na życzenie.
Masz do nas pytania?
Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com