reykjavik sun voyager

Wycieczki jednodniowe Islandia

Wycieczki Jednodniowe na Islandii to oferta dla tych, którzy wybierają się na wyspę samodzielnie. Sami organizujecie sobie przelot i noclegi, jednak chcielibyście zobaczyć konkretne miejsca z dobrym, doświadczonym przewodnikiem. To też jest pomysł dla tych, którzy mają mało czasu – możecie sobie pozwolić na to, by wyjechać na urlop na zaledwie kilka dni i nie ma mowy o tym, by w tym czasie zobaczyć całą wyspę. Możecie wtedy z naszej oferty wycieczek jednodniowych samodzielnie skomponować sobie taki wyjazd à la carte, wybierając tylko to, na czym Wam najbardziej zależy. Wszystkie wycieczki jednodniowe zaczynamy i kończymy w Reykjaviku. Możemy po Was dojechać i odebrać Was z hotelu, lub zorganizować transfer z lotniska w Keflaviku.

Wycieczka jednodniowa na Złoty Krąg

islandia gejzer

Reykjavik – Gljúfrasteinn – Þingvellir – Laugarvatn – Dolina Haukadalur (Geysir) – Gullfoss – Skálholt – Kerið – Reykjavik

dystans: 260 km; czas trwania wycieczki: 6-8h; poziom trudności: łatwy
cena: 899 € (privat tour) – transport na trasie autem, opieka polskojęzycznego przewodnika, lokalne opłaty
możliwe wycieczki fakultatywne: nurkowanie między płytami tektonicznymi, kąpiel w gorących źródłach

Zdecydowanie „jazda obowiązkowa” dla wszystkich przyjeżdżających na Islandię. Już w XVIII wieku podróżnicy przybywający na wyspę, nie wyobrażali sobie, by nie zobaczyć najsłynniejszego dziwu natury – gejzera (Geysir, Strokkur). Na trasie wycieczki jest też kapitalnie położony Þingvellir – miejsce zgromadzeń parlamentarnych od 930 roku, a zarazem jeden z najpiękniejszych parków narodowych. Po drodze zobaczymy posiadłość islandzkiego noblisty – Halldora Laxnessa i dawną stolicę biskupią – Skálholt, duchowe centrum przez szereg wieków. Prawdziwym hitem będzie krótki trekking do olśniewającego Gullfossa – Złotego Wodospadu. Jeśli będziemy mieć szczęście i złapiemy tam odrobinę słońca, zobaczymy wspaniałą tęczę rozpiętą nad wzburzoną wodą. Ciszę i zastygłe piękno znajdziemy na krawędzi najpiękniejszego krateru islandzkiego – Kerið, wewnątrz którego głęboki staw odbija płynące po niebie obłoki. Wygodną, wysypaną czerwonym żwirem ścieżką obejdziemy krater, odnajdując wspaniałe miejsca do zrobienia doskonałych zdjęć. W ciągu dnia będziemy mogli wykąpać się w gorących źródłach na brzegu chłodnego jeziora w Laugarvatn – to miejsce, w którym ponad tysiąc lat temu Wikingowie przyjmowali chrzest, porzucając starych, nordyckich bogów. Fakultatywnie możliwość kąpieli w termach Laugarvatn Fontana.

Wycieczka jednodniowa po Reykjaviku

reykjavik tęcza

czas trwania wycieczki: 3h; poziom trudności: łatwy
cena: 299€ (privat tour) – zwiedzanie z polskojęzycznym przewodnikiem mieszkającym na co dzień w Reykjaviku

możliwe wycieczki fakultatywne: wizyta w muzeach, islandzka kolacja kulturowa

Najbardziej na północ wysunięta stolica państwa na świecie cieszy się opinią miasta przyjaznego i otwartego. Jest tu sporo muzeów, galerii sztuki i butików młodych projektantów w okolicach głównego deptaku miasta, ulicy Laugavegur. Poznamy fascynującą historię powstania Reykjaviku i najsłynniejsze symbole miasta: Kościół Hallgrimskirkja, pomnik Sun Voyager, budynek opery i filharmonii – Harpa, czy pałacyk Höfði. Wstąpimy do parku rzeźb islandzkiego symbolisty Einara Jonssona, siedzibę rządu i budynek parlamentu i przespacerujemy się promenadą nad jeziorem Tjörin. Będziemy mogli odwiedzić Muzeum Zorzy Polarnej (fakultatywnie), albo jedyne na świecie Muzeum Fallologiczne (fakultatywnie). Możemy też zdecydować się na degustację islandzkich przysmaków, m.in. zgniłego rekina, zupy z lokalną jagnięciną i chleba lawowego (fakultatywnie).

Wycieczka jednodniowa na Srebrny Krąg

islandia wycieczka hraunfossar

Reykjavik – Borgarnes – Glanni – Grábrók – Deildantunguhver – Krauma – Reykholt – Husafell – Hraunfossar i Barnafoss – Fossatun – Reykjavik

dystans: 300 km; czas trwania wycieczki: 8-10h; poziom trudności: łatwy
cena: 949€(privat tour) – transport na trasie autem, opieka polskojęzycznego przewodnika, lokalne opłaty

możliwe wycieczki fakultatywne: wyprawa na lodowiec, kąpiel w największych gorących źródłach w Europie

Tożsamość Islandczyków ma mocne podstawy: język, który wywodzi się ze staronorweskiego – mowy Wikingów sprzed tysiąca lat, oraz historię tutejszych rodów, spisaną w XIII wieku w formie sag, przez pisarza i polityka Snorriego Sturlussona. Srebrnym Krąg to wycieczka nie tylko wgłąb wyspy, ale też swoista podróż w czasie. Od Borgarnes do Husafell będziemy jechać śladami najsłynniejszej islandzkiej opowieści: Sagi o Egilu. Zobaczymy tajemniczy grobowiec wikińskiego wojownika i miejsca, gdzie od wieków trwają poszukiwania zaginionego skarbu. W Fossatun wkroczymy w krainę trolli – złośliwych olbrzymów, którzy byli postrachem mieszkańców Islandii. Odwiedzimy Reykholt – wioskę autora sag (ale też historyka, który spisał dzieje królów Norwegii, a także „biblię” nordyckich bogów) Snorriego Sturlussona. Wejdziemy na wspaniale ukształtowany krater wulkaniczny Grábrók i ugotujemy idealne jajka na miękko w wypływającym z wnętrza ziemi wrzątku Deildantunguhver. Zadumamy się nad idyllicznym wodospadem Glanni, zaskakującym wodospadem Hraunfossar i owianą mroczną sławą kipielą Barnafoss. Będziemy mogli odetchnąć w gorących źródłach SPA Krauma (jest tu też doskonała restauracja), albo przeciwnie – wybrać się z Husafell na szczyt mroźnego lodowca Langjökull (trzeba na to zaplanować dodatkowe 4h). Fakultatywnie wyprawa na lodowiec Langjökull i kąpiel w termach Krauma.

Wycieczka jednodniowa Ring Road na Południe

Islandia wycieczka – objazd wyspy islandia wycieczki blue mermaid travel

Wodospad – wodospad Skogafoss – lodowiec Solheimajökull – skała Dyrholaey – czarna plaża Reynisfjara – Vik – kąpielisko pod wulkanem Eyjafjallojökull – wodospady Seljalandsfoss i Gljufrabui – Reykjavik

dystans: 390 km; czas trwania wycieczki: 12-14h; poziom trudności: średni
cena: 949€ (privat tour) – transport na trasie autem, opieka polskojęzycznego przewodnika, lokalne opłaty

możliwe wycieczki fakultatywne: wyprawa do słynnego wraku samolotu Dakota

Niewiele miejsc na świecie może się równać z południowym wybrzeżem Islandii. Na niespełna 200 kilometrach pomiędzy Reykjavikiem a miasteczkiem Vik przyroda robi wszystko, by nas olśnić i oczarować. Spadające z krawędzi dawnego morskiego klifu wodospady Skogafoss i Seljalandsfoss należą do najpiękniejszych na całej Islandii. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejścia tego ostatniego i spojrzenia przez wodną kurtynę na zachodzące słońce (dlatego dobrze jest być tu późnym popołudniem). Bonusem dla odważnych jest odnalezienie ukrytego wodospadu Gljufrabui, do którego droga wiedzie przez szczelinę skalną, dnem strumienia. Trekking aż do samej moreny czołowej lodowca Solheimajökull, pozwoli nam spojrzeć na Wyspę Lodu z właściwej perspektywy, a zaledwie kilka minut jazdy samochodem dzieli strzelisty lodowiec od wystającej z oceanu skały Dyrholaey, która jest latem domem tysięcy par najpiękniejszych islandzkich ptaków – maskonurów. Na pobliskiej czarnej plaży Reynisfjarze, możemy podziwiać kolejne cuda natury – naturalne bazaltowe groty, zachwycająco wyrzeźbione przez prawa fizyki w regularne sześciokątne słupy, gdy wartkie potoki lawy z pobliskiego wulkanu Katla, gwałtownie stężały ochładzając się w falach Atlantyku. W fotogenicznym Viku (wspaniała panorama znad małego kościółka) chwilę wytchnienia znajdziemy w największym na Islandii centrum odzieży wełnianej (jeśli chcemy okazyjnie kupić nowe swetry lopapeysa, to warto na nie zapolować właśnie tam). A kierując się z powrotem w stronę Reykjaviku skręcimy u podnóża najbardziej znanego islandzkiego wulkanu – Eyjafjallojökull, którego wybuch na wiosnę 2010 roku wywołał na świecie potężne zamieszanie ( i był prawdziwym koszmarem prezenterów telewizyjnych wiadomości, którzy nie potrafili wymówić jego nazwy). W głębokiej dolinie pod wulkanem znajduje się dzikie kąpielisko zasilane gorącą wodą spływającą po skalistym zboczu krateru. Fakultatywnie: trekking na lodowiec lub trekking do wraku samolotu Dakota C-117.

Wycieczka jednodniowa na Wyspy Vestmannaeyar

wodospad islandia seljalandsfoss

Reykajvik – Landeyjahöfn – Heimaey – wulkan Eldfell – klify Stórhöfði – Selfoss – Reykjavik

dystans: 310 km; czas trwania wycieczki: 10-12h; poziom trudności: średni
cena: 949€ + bilety promowe (privat tour) – transport na trasie autem/busem, opieka polskojęzycznego przewodnika, lokalne opłaty

możliwe wycieczki fakultatywne: rejs szybką łodzią RIB

Wyspy Ludzi Zachodu – jak można przetłumaczyć nazwę Vestmannaeyar to piękny, wulkaniczny archipelag tuż przy południowych brzegach Islandii. Miejsce wyjątkowe z wielu powodów. Tutaj, ponad tysiąc lat temu Wikingowie stłumili bunt niewolników (stąd nazwa – bo Ludźmi Zachodu nazywano właśnie celtyckich niewolników. Pięćset lat temu berberyjscy piraci porwali stąd ponad dwustu mieszkańców, by sprzedać mężczyzn w niewolę, a kobiety do stambulskich haremów. Tak się tu zaczęła jedna z najsłynniejszych islandzkich love-story. Wreszcie w 1973 roku niespodziewanie wybuchł tu wulkan Eldfell, pokrywając 18-to metrową warstwą lawy ponad 1/3 5-tysięcznego miasta Heimaey. Wyprawa na Wyspy Vestmannaeyar to dziś fascynująca przygoda. Zapierające dech w piersiach, obłędne widoki. Zwiedzanie islandzkich Pompei. Wspinaczka na krater wulkanu, który wciąż jeszcze grzeje. Wreszcie ruszymy na klify Stórhöfði, gdzie możemy podglądać jedną z największych na świecie kolonii maskonurów. Popołudnie w miasteczku Heimaey to wyjątkowa okazja, żeby posiedzieć w lokalnych knajpkach, zjeść doskonałą rybę (a nawet może stek z wieloryba?), czy spojrzeć jak tutejsze rodziny trenują wspinaczkę po klifach – to jedna z ulubionych atrakcji wyspiarzy. Dla amatorów golfa, wizyta na jednym z najpiękniej położonych pól golfowych świata. Fakultatywnie: rejs szybką łodzią RIB wokół wysp.

Wycieczka jednodniowa na półwysep Reykjanes

islandia reykjanes

Reykjavik – Strandakirkja – Seltún – Krýsuvík – Krýsuvíkurbjarg –Fjagradalsfjall – Brimketill – Gunnuhver – Reykjanesviti – Brú Mili Heimsálfa – Hafnir – Hvalsnes – Garður – Keflavik – Błękitna Laguna – Reykjavik

dystans: 280 km; czas trwania wycieczki: 8h; poziom trudności: średni; uczestnicy: max. 7 osób
cena: 949€ (privat tour) – transport na trasie autem/busem, opieka polskojęzycznego przewodnika, lokalne opłaty

możliwe wycieczki fakultatywne: zjazd windą do wulkanu, kąpiel w legendarnej Blue Lagoon

Ruszamy przez kosmiczne krajobrazy świeżych pól lawowych w stronę morskiego wybrzeża. Możliwość trekkingu po górach i spektakularnego zjazdu windą do wnętrza wulkanu Þríhnúkagígur. Obok czynnego zimą ośrodka narciarskiego biegnie szlak do jednej z największych atrakcji wyspy – zjazdu windą do wnętrza wulkanu (wycieczka z przewodnikiem trwa 3-4h). Na morskim wybrzeżu zatrzymujemy się w Strandakirkja, przy niewielkim, ale pięknym kościółku na brzegu morza. Tuż obok świątyni znajdziemy piękne domki elfów – znak pokojowego współistnienia lokalnych wierzeń i chrześcijaństwa. Spacer skalistym brzegiem może nam ukazać baraszkujące na płyciźnie foki. Droga biegnie dalej wzdłuż wybrzeża, by skręcić w prawo, w stronę gór. Tu znajdziemy dymiące siarkowe błota Rezerwatu Seltún i pięknie położone tereny obszaru geotermalnego Krýsuvík. Stamtąd ruszymy na punkt widokowy z oszałamiającym widokiem na jezioro Klaifarvatn. Zobaczymy spektakularne klify Krýsuvíkurbjarg. Nieco dalej znajduje się początek szlaku na wulkan Fjagradalsfjall. Po jego wybuchu w 2022 roku pozostały wielkie jeziora zastygłej, czarnej lawy. Zachodnia część wybrzeża Reykjaness jest pięknie ukształtowana. Znajdziemy tu naturalne morskie baseny – Brimketill. Ogromne i niesłychanie żywotne wrzące źródło Gunnuhver, które upamiętnia jedną z najsmutniejszych islandzkich legend. Dalej dymy z pobliskiej elektrowni geotermalnej wznoszą się nad latarnią morską Reykjanesviti, a obok niej są jedne z najbardziej „instagramowych” klifów Islandii. Koniecznie trzeba zobaczyć Most Pomiędzy Kontynentami łączący płyty kontynentalne amerykańską i europejską.  a właściwie upamiętnienie płyt kontynentalnych, które na Islandii się od siebie dynamicznie oddalają. W wioskach Havnir i Hvalsnes odnajdziemy piękne, zabytkowe kościółki i posłuchamy związanych z nimi legend, a w Garður, na samym koniuszku półwyspu, dwie malownicze latarnie morskie. Fakultatywnie: zjazd windą wgłąb wulkanu (47K ISK/os.), kąpiel w Blue Lagoon (14,9K ISK/os.)

Wycieczka jednodniowa Landmannalaugar i Góry Tęczowe

islandia wycieczka self drive

Reykjavik – Hjálparfoss – Þjóðveldisbærinn – Háifoss – Landmannalaugar – Reykjavik

dystans: 400 km; czas trwania wycieczki: 12h; poziom trudności: wysoki
cena: 1099€ (privat tour) – transport na trasie autem 4×4, opieka polskojęzycznego przewodnika górskiego, lokalne opłaty

Wyprawa do islandzkiego interioru to zawsze wyzwanie. Przez większą część roku drogi są zamknięte, a żeby dotrzeć do celu trzeba mieć nie tylko odpowiedni samochód, ale i umiejętności poruszania się po górskich, szutrowych drogach. Hojną rekompensatą za niewygody i trud, są fantastyczne widoki i satysfakcja z dotarcia do miejsc rzadko uczęszczanych przez turystów. Dla wielu wytrawnych globtroterów dopiero dzikie i niedostępne wnętrze wyspy jest „prawdziwą Islandią” – a zwiedzanie interioru jest dla nich największą i najważniejszą atrakcją. Dolina Landmannalaugar jest najbardziej atrakcyjną bramą do surowego wnętrza Islandii. Znajduje się tu baza turystyczna i gorące źródła, w których można odzyskać wigor po trudach wędrówki po okolicznych Górach Tęczowych, które swoją nazwę zawdzięczają pierwiastkom chemicznym na powierzchni wulkanicznych skał. Zielony żwir ma duże ilości chloru, za żółte smugi odpowiada siarka, a czerwień pochodzi z utlenionego żelaza. 3-4h trekking wokół Landmannalaugar to jedna z najwspanialszych wycieczek górskich na Islandii. Po drodze do interioru warto zatrzymać się przy pięknym, choć mało znanym wodospadzie Hjálparfoss i odwiedzić Centrum Kultury Wikingów Þjóðveldisbærinn. Wisienką na torcie jest możliwość podejścia do punktu widokowego, z którego spojrzymy na Háifoss – czwarty co do wysokości wodospad Islandii, opadający długą, 122-metrową strugą wgłąb doliny rzeki Fossá.

Wycieczka jednodniowa półwysep Snæfellsnes

islandia

Reykjavik – Búðakirkja – Rauðfeldsgjá – Arnarstapi – Hellnar – Vatnshellir – Djúpalónssandur – Saxhóll – Kirkjufellsfoss – Bjarnarhöfn – Reykjavik

dystans: 450 km; czas trwania wycieczki: 12-14h; poziom trudności: średni
cena: 949€ (privat tour) – transport na trasie autem, opieka polskojęzycznego przewodnika, lokalne opłaty
możliwe wycieczki fakultatywne: wizyta w muzeum hakarla, degustacja zgniłego rekina

Półwysep Snæfelsnes widać w pogodne dni z okolic lotniska w Keflaviku, a właściwie pokryty lodowcem czubek ogromnej piramidy szczytu Snæfelsjökull. I zawsze ten widok przywodzi na myśl przygody opisane w „Podróży do wnętrza Ziemi” Juliusza Verne’a (akcja książki rozgrywa się właśnie na tym islandzkim półwyspie). Choć taka wyprawa z Reyjkaviku to cały dzień jazdy, ale warto go poświęcić, bo Snæfelsnes jest niezwykle malowniczy, pełen tajemnic i w wielu miejscach po prostu dziki.

Najdłuższy przejazd czeka nas na samym początku i na końcu podróży. Od Búðakirkja do Bjarnarhöfn nasza wycieczka będzie przypominała spacer po Disneylandzie. Co kilka minut czeka nas jakaś niezwykła atrakcja.

Búðakirkja to pięknie odrestaurowany XIX-wieczny kościółek, z imponująco prezentującymi się smolistymi drewnianymi ścianami i dachem. Jeśli podejdziemy do pobliskich skał na brzegu oceanu, bardzo prawdopodobne, że spotkamy wylegujące się tam foki. Największym wyzwaniem będzie podejście do szczeliny Rauðfeldsgjá. Jeszcze na początku lata często tam zalega głęboki śnieg, a widoki przypominają słynny Wąwóz Kraków w tatrzańskiej Dolinie Kościeliskiej. Nieopodal jest Arnarstapi – najlepsze miejsce na chwilę odpoczynku w jednej z kilku tutejszych restauracji i na spacer morskim wybrzeżem z widokami na fantastyczne kształty skał wystających z morza. Uwaga tylko na agresywne rybitwy arktyczne, które mają gniazda na trawiastych, płaskich grzbietach klifów. W Hellnar podejdziemy na punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na klify i gniazda morskich ptaków. Kilka minut jazdy dzieli nas od Vatnshellir, szczeliny skalnej, która – według Juliusza Verne’a prowadziła XIX-wiecznych eksplorerów do podziemnego świata. Jedna z najpiękniejszych dróg, wśród wulkanicznych skał pokrytych islandzkim mchem, wiedzie do plaży Djúpalónssandur, na której rozrzucone są rdzewiejące szczątki trawlera, który rozbił się tu 70 lat temu. Jest tu też fantastyczne miejsce dla instagramerów – widowiskowy, wystający z morza „szpon wiedźmy”. Objeżdżając pokryty śniegiem szczyt Snæfelsjökull trafimy na krater Saxhóll, na który można się wspiąć i podziwiać widok na lodowiec. Ale największa atrakcja półwyspu dopiero przed nami – Kirkjufell – najczęściej fotografowana góra na Islandii. Fakultatywnie zakończymy przygodę z półwyspem Snæfelsnes na farmie Bjarnarhöfn, gdzie znajduje się jedyne na wyspie muzeum hákarla – rekina grenlandzkiego. Koniecznie trzeba tu skosztować tego najbardziej kontrowersyjnego islandzkiego specjału – zgniłego rekina z brennivinem (lokalną okowitą).

Przewiń na górę