Islandia szykuje się na kolejny wybuch wulkanu w 2023 roku. Czy wycieczki na Islandię są teraz bezpieczne?
Od 24 października naukowcy z Islandzkiego Biura Meteorologicznego monitorują wzrost aktywności sejsmicznej na półwyspie Reykjanes w południowo zachodniej Islandii, co może sygnalizować zbliżającą się erupcję wulkanu. Zwiększona intensywność tych zjawisk sejsmicznych, szczególnie w pobliżu miasta Grindavík i Blue Lagoon, wskazuje na potencjał aktywności wulkanicznej na tym obszarze. W ramach środków ostrożności 10 listopada niemal 4-tysięczne miasto zostało ewakuowane, dla bezpieczeństwa jego mieszkańców. Pozostaną oni poza domem do czasu ustania aktywności sejsmicznej. Także największa atrakcja Islandii – Blue Lagoon została zamknięta co najmniej do 30 listopada.
Nie da się przewidzieć, czy nastąpi erupcja wulkanu ani kiedy i gdzie w pobliżu Grindavíku pod którym znajduje się ok. 15-kilometrowy tunel magmowy. Islandzkie Biuro Meteorologiczne poinformowało, że w ciągu 24 godzin rejestruje się około 2 tys. wstrząsów, przy czym najwięcej z nich występuje pod Hagafell – górą położoną na północ od Grindavíku na wysokości Blue Lagoon. Najprawdopodobniej to właśnie tam nastąpi kolejna erupcja. Islandzkie Biuro Meteorologiczne we współpracy z Departamentem Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego oraz zespołem naukowców z Uniwersytetu Islandzkiego na bieżąco monitoruje sytuację i analizuje rozwój sytuacji. Bieżące informacje znajdują się na stronie Visit Iceland.
Islandia – czy wulkan może sparaliżować loty?
Choć nie można całkowicie wykluczyć możliwości wystąpienia zakłóceń w ruchu lotniczym, naukowcy uważają taki scenariusz za mało prawdopodobny. Potencjalne zakłócenia w ruchu lotniczym będą zależeć od takich czynników, jak lokalizacja i wielkość erupcji. Zazwyczaj wpływ wybuchu wulkanów ogranicza się do określonych, lokalnych obszarów. Warto zauważyć, że poprzednie erupcje jakie miały miejsce w ostatnich latach w tej okolicy nie miały wpływu na loty do i z kraju.
Dlatego, mimo że erupcja będzie miała miejsce stosunkowo blisko międzynarodowego lotniska w Keflaviku, loty na Islandię są obecnie bezpieczne i nie ma zagrożenia funkcjonowania lotniska ani zakłóceń w ruchu pasażerskim. Aktywność sejsmiczna nie ma także wpływu na atrakcje turystyczne ani infrastrukturę w innych obszarach półwyspu Reykjanes lub w pozostałej części Islandii.
Islandia – wulkan to tutaj codzienność
Aktywność wulkaniczna nie jest obca Islandii, a jej unikatowe efekty z ostatnich tysiącleci, w postaci atrakcji turystycznych przyciągają na wyspę turystów z całego świata. Władze islandzkie i społeczeństwo są przygotowane na takie wydarzenia, a Islandia posiada jeden z najskuteczniejszych na świecie systemów środków gotowości na wypadek wybuchu wulkanu. Obszar Grindavíku jest ściśle monitorowany i stale oceniany w oparciu o najnowsze dane naukowe.
Nie wiadomo jak długo mieszkańcy Grindaviku będą musieli czekać na możliwość powrotu do domów. Na razie pozwolono im wrócić na kilka minut, by zabrać cenne przedmioty i zwierzęta domowe. Tymczasem dzieci z Grindaviku dostały miejsca w szkołach w Reykjaviku i stopniowo wracają do nauki. Operatorzy komórkowi zawiesili konieczność płacenia rachunków dla mieszkańców Grindaviku a banki spłaty rat kredytów.