grenlandia wycieczka lundi travel pinkwart

Grenlandia: wycieczka na Lodowiec Russela

Grenlandia: wycieczka na Lodowiec Russela to jedna z atrakcji największej wyspy świata. Grenlandia to nowy kierunek wycieczek z LUNDI Travel. Dziś opisujemy wyprawę na Lodowiec Russela z Kangerlussuaq, jedynego międzynarodowego lotniska na Grenlandii.

Popołudnie. Prawie wieczór. Trochę odwykłem od autokarówek, ale to nawet zabawne, bo w Kangerlussuaq jest o tej porze roku tylko jeden hostel, w którym jest pięć osób na krzyż, więc po chwili wszyscy się znamy. Jest tu też tylko jedna agencja turystyczna. Która ma dzisiaj tylko jedną wycieczkę. Już wiecie do czego zmierzam?

A Bill Wiatrak – bloger i obieżyświat z Teksasu ma właśnie urodziny. No więc mamy wesoły autobus. Przy drodze (oczywiście – jedynej drodze, która tu jest) pasą się renifery. Gdzieś na skalistym wzgórzu pojawia się stado wołów piżmowych. Wyglądają jak bizony, ale są za daleko, żeby robienie im zdjęć miało jakiś sens. Mijamy w pędzie bajkowe widoki i gdy już tracę nadzieję, że cokolwiek zobaczę poza szybą busa, samochód się psuje. Nie jakoś poważnie, po prostu zagrzał się silnik i trzeba trochę odczekać. Rozumiecie? Silnik się zagrzał. Na Grenlandii. Wesoły autobus pęka ze śmiechu, ale jest wreszcie okazja wysiąść i zrobić kilka zdjęć widowiskowo popękanego czoła lodowca.

Potem, gdy dojeżdżamy do celu – miejsca, gdzie można łagodnie wejść na Lodowiec Russella, nie ma już tak fotogenicznych miejsc. Łamię sobie głowę jak oddać na zdjęciach białą pustkę, która do złudzenia przypomina mi diuny Sahary pod Merzougą. Słońce wisi już nisko, więc kolory śniegu to wpadają w jakieś róże, to fiolety… Balans bieli w aparacie wariuje kompletnie. Na ostatnie promienie słońca wdrapujemy się do wraku amerykańskiego wojskowego Lockheada, który rozbił się tu 8 grudnia 1968 roku, przerywając lot z Kanady do bazy amerykańskiej w islandzkim Keflaviku. Załoga się uratowała, poza jedną złamaną ręką większych strat ponoć nie było, ale wraczysko wygląda smętnie, że nawet wesoły autobus umilkł. W tym roku wszystkie tego typu pamiątki kojarzą się jednoznacznie.

INFO: Lodowiec Russella (duński: Russells Gletscher) to lodowiec w gminie Qeqqata w środkowo-zachodniej Grenlandii . Wypływa z pokrywy lodowej Grenlandii (Sermersuaq) w kierunku zachodnim. Przód lodowca znajduje się 25 km na wschód od Kangerlussuaq. Jest aktywny, posuwając się co roku o 25 m, a dzięki łatwemu dostępowi z Kangerlussuaq jest popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów.

Grenlandia: wycieczka na Lodowiec Russela
Przewiń na górę