wyspy owcze wycieczka

Wyspy Owcze – maraton + zwiedzanie

Wyspy Owcze maraton + zwiedzanie to propozycja dla podróżników, którzy chcą przebiec maraton w Torshavn, klimatycznej stolicy archipelagu, oraz poznać największe atrakcje w pigułce. Nad wyprawą, balansem między wysiłkiem i regeneracją, czuwają przewodnicy, którzy sami przebiegli maraton na Wyspach Owczych. Ta podróż będzie spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Archipelag na Północnym Atlantyku został uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje 50 tys. mieszkańców i dwa razy tyle owiec.

Plan wyprawy

VágarGasadalurTjørnuvíkGjógvTórshavnSaksun

wyspy owcze weekend wycieczka

Co nas czeka na trasie?

Maraton w Tórshavn to niezwykły, kameralny bieg, który odbywa się w pięknej i oszałamiającej scenerii otaczającej Tórshavn, najmniejszą stolicę świata. Na trasie poczujesz przytulną atmosferę jednej z najmniejszych stolic świata i będziesz podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na fiord otoczony wodospadami oraz zielonymi wzgórzami. Na trasie maratonu jesteś w jedności z naturą, a bywa, że jedynymi Twoimi towarzyszami i kibicami są owce.

Poza pokonaniem królewskiego dystansu, podczas naszej wyprawy Wyspy Owcze poznamy najpiękniejsze miejsca i atrakcje archipelagu, przejedziemy przez największe wyspy, zagłębimy się w historię i tradycje. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem i zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami. Po przebiegnięciu maratonu będziemy świętować nasz sukces podczas tradycyjnej kolacji farerskiej. Będzie to okazja, by spotkać się i porozmawiać z najsłynniejszą Polką na Wyspach Owczych, Sabiną Poulsen, która również przebiegła Maraton w Tórshavn. Zobaczymy strój farerski, skosztujemy tradycyjnych potraw farerskich na bazie owoców morza i jagnięciny, suszonego wieloryba, pieczonej owczej głowy i tradycyjnego piwa rabarbarowego.

maskonury
wyspy owcze wycieczka
wyspy owcze wycieczka blue mermaid travel

Chętni będą mogli zakosztować rejsu łodziami do ptasich klifów, widokowego lotu helikopterem lub wziąć udział w kulturowej kolacji farerskiej prowadzonej przez polkę mieszkającą na Wyspach Owczych, Sabinę Poulsen, gdzie w odświętnym wydaniu spróbujemy miejscowych specjałów i alkoholi, dowiemy się też wiele o kulturze farerskiej i życiu codziennym na wyspach oraz zobaczymy z bliska tradycyjny strój farerski.

Dlaczego warto z nami jechać?

✓ wyruszysz w podróż śladami Wikingów i sag nordyckich

✓ zobaczysz jedne z najbardziej spektakularnych widoków na świecie

✓ przejedziesz przez jedyne na świecie rondo pod oceanem

✓ będziesz mieć okazję zjeść sfermentowaną rybę i pieczoną owczą głowę podczas kolacji kulturowej

✓ będziesz podziwiać spływające wprost do oceanu wodospady

✓ poznasz tajemnice zamkniętego przed światem narodu Farerów

✓ będziesz zachwycać się rozkosznymi, wszędobylskimi owcami

✓ spędzisz świetny czas w doborowym towarzystwie

Wyspy Owcze – maraton + zwiedzanie

DZIEŃ 1 POWITANIE Z WYSPAMI OWCZYMI

Lecimy na Wyspy Owcze z przesiadką w Kopenhadze. Spoglądamy na archipelag z lotu ptaka i lądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej Navy na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje kilkunastu mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. Przespacerujemy się po osadzie, podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. W drodze powrotnej zatrzymamy się, by podziwiać panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii upiora Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Następnie urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Potem podoceanicznym tunelem dostaniemy się na wyspę Streymoy. Dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy.

maskonury na islandii
wyspy owcze wycieczka blue mermaid travel
wyspy owcze

DZIEŃ 2 SAKSUN, TJORNUVIK, GJOGV – PERŁY ARCHIPELAGU

Dzień rozpoczynamy od odebrania pakietów startowych, a następnie jedziemy na lekkie, widokowe trekkingi połączone z sesją zdjęciową z numerami startowymi. Dziś odwiedzimy też trzy najpiękniejsze miejscowości na Wyspach Owczych. Na początek widokową trasą pojedziemy do spektakularnie położonej wioski Saksun z krytymi darnią domami nad malowniczą laguną. Będziemy podziwiać Fossa – najwyższy na Wyspach Owczych, 140-metrowy dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy oktagonalny kościół z 1856 roku. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane tajemnicą skały Risin i Kellingin. Na koniec górskimi serpentynami pojedziemy do nadmorskiego miasteczka Gjógv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Po zwiedzaniu wrócimy na nocleg, by zregenerować się przed jutrzejszym startem.

wyprawa na Wyspy Owcze
wyspy owcze

DZIEŃ 3 MARATON W TÓRSHAVN

Z samego rana wyjeżdżamy do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych. Punkt startowy maratonu w jednej z najmniejszych stolic świata znajduje się obok kompleksu krytych darnią zabytkowych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Następnie weźmiemy udział w pożegnalnej kolacji farerskiej z opowieściami kulturowymi i tradycyjnymi daniami, z jagnięciny i ryb. Zobaczymy z bliska tradycyjny strój farerski, a odważni będą mogli skosztować pieczonej owczej głowy (atrakcja fakultatywna). przejedziemy też przez Eysturoyartunnilin najdłuższy tunel podoceaniczny z jedynym na świecie podwodnym rondem.

torshavn wyspy owcze wycieczka

DZIEŃ 4 POWRÓT DO DOMU

Po pożegnalnym śniadaniu podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski.

wyspy owcze

Tradycyjna kuchnia farerska

Mieszkańcy Wysp Owczych nie mają żadnych wątpliwości, że Bóg obdarzył ich najwspanialszymi rybami świata. I rzeczywiście, takich smacznych dorszyłososi, czy halibutów, nie znajdziemy zapewne na żadnych innych europejskich stołach. Ale kuchnia farerska skrywa wiele tajemnic. W restauracjach menu jest układane pod turystów, a wiele produktów, w tak małej społeczności, wymienianych jest na zasadzie barteru lub sprzedawanych „po znajomości” i nigdy nie trafia do sklepów. Gdzie więc można spróbować słynnej pieczonej głowy jagnięcej, mięsa i tłuszczu gridnwala, czy zupy rybnej z brzoskwiniami, a obiad spłukać rabarbarowym piwem i doprawić akwavitem? Organizowane przez nas tradycyjne kolacje kulturowe to fantastyczne spektakle kulinarne, z długim i zróżnicowanym menu, a integralną częścią uczty są ciekawe opowieści o lokalnych zwyczajach, ludziach i z życia wzięte historie.

Transport

Po wyspie będziemy się poruszać samochodem lub busem dostosowanym do wyspiarskich warunków i dróg. Po drodze często zatrzymujemy się, by dotrzeć do spektakularnych miejsc i podziwiać widoki.

Noclegi

Będziemy nocować w pensjonatach, hostelach i apartamentach w stylu skandynawskim, w pokojach 2-3-osobowych lub rodzinnych. Dla podróżujących z nami gości zawsze wyszukujemy komfortowe miejsca z charakterem, wpisujące się w kulturę nordycką.

Bilety lotnicze

Loty na Wyspy Owcze z przesiadką w Kopenhadze odbywają się regularnie z wielu miast w Polsce. Podróż trwa w sumie ok. 6 godzin. Ceny lotów zmieniają się czasem z dnia na dzień, podajemy więc kwoty orientacyjne. Możesz zakupić bilety we własnym zakresie w dowolnym momencie lub zlecić nam wyszukanie optymalnych połączeń i cen oraz zakup biletów. Cena lotów na trasie WAW-CPH-FAE-CPH-WAW z bagażem rejestrowanym do 20 kg. to około 2500 zł.

Cena wyprawy Wyspy Owcze – maraton + zwiedzanie

zaliczka rezerwacyjna 1000 zł + 1450 €/os. + przelot

Cena zawiera:

• autorski program wyjazdu przygotowany przez autorów National Geographic
• konsultacja dotycząca trasy i warunków biegowych na Wyspach Owczych z przewodniczką, który ukończyła maraton na Wyspach Owczych
• pakiet startowy Tórshavn Marathon
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika
• noclegi w pensjonatach lub apartamentach w pokojach 2-3- osobowych lub rodzinnych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania, a na nich między innymi jajka, sery, wędliny, świeże pieczywo, kawa, herbata, soki. Na obiady i kolacje zwykle chodzimy razem (albo robimy zakupy w markecie i wspólnie gotujemy), każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę
• transport samochodem/busem na trasie programu
• opłaty drogowe i parkingowe
• opłaty za tunele podoceaniczne i promy
• wstępy do rezerwatów na trasie
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia na Wyspy Owcze, sesję Q&A z certyfikowanymi specjalistami od Wysp Owczych
• ubezpieczenie turystyczne: KL (50 000 €), OC (25 000 €)

Cena nie zawiera:

• biletów lotniczych (kupujemy bilety dla wszystkich chętnych. Można też kupić bilet samodzielnie po potwierdzeniu grupy. Grupa leci z Warszawy, ale można  dolecieć z dowolnego miejsca świata. Bilety z Warszawy kosztują ok. 2500 zł./os.)
• ewentualnych wycieczek dodatkowych (oznaczonych w programie jako atrakcja fakultatywna)
• dopłaty do pokoju 1-osobowego 2500 zł

Terminy

Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW.

Masz do nas pytania?

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com

Przewiń na górę