Kanion, z którego Islandia jest dumna

Kanion Stuðlagil – Islandia ma bazaltowe serce

Zachwycające bazaltowe kolumny i nieziemsko zielony nurt wody płynącej w wąskim wąwozie. Kanion Stuðlagil to idealne miejsce do zdjęć i selfie fotograficzny i jedno z tych miejsc, z których słynie Islandia.

Islandia to moje marzenie, a ten kanion jest zachwycający! Powiedz mi gdzie to jest! Muszę tam pojechać! A w załączniku zdjęcie, które nie pozostawia wątpliwości. Dostaję takie maile kilka razy w miesiącu i zawsze chodzi kanion Stuðlagil.

Islandia nie ma sobie równych. A kanion Studlagil zachwyca urodą
Strzeliste bazaltowe turnie i woda, która na pustynnej północy Islandii jest rzadkością. To zachwycający kanion Stuðlagil

Podróżnicy, którzy przemierzyli Islandię wzdłuż i wszerz już wiele lat temu, unoszą brwi ze zdziwienia. Bo choć często spędzili na Wyspie Ognia i Lodu długie tygodnie, nie przypominają sobie tak malowniczego miejsca. Wielu powątpiewa w istnienie tego magicznego kanionu, podejrzewając raczej autorów zdjęć o „podkręcanie” kolorów w Photoshopie, czy wręcz o jakieś niecne manipulacje. Tymczasem kanion Stuðlagil rzeczywiście istnieje, choć jeszcze dziesięć lat temu mało kto o nim słyszał, a „światową” karierę zrobił dopiero w 2017 roku, gdy pojawił się w reklamie islandzkich linii lotniczych WOW Air.

Bazaltowe kolumny, z których słynie kanion i cała Islandia
Gdy lustro wody się obniżyło, ukazały się zachwycające, kolorowe bazaltowe kolumny.

Oczywiście sama formacja skalna i rzeka Jökla (na niektórych odcinkach nosi nazwy Jökulsá á Brú i Jökulsá á Dal) istnieją od wieków, ale dopiero po uruchomieniu hydroelektrowni Kárahnjúkavirkjun, lustro rwącej rzeki obniżyło się odsłaniając słynne 30-metrowe bazaltowe kolumny. Spokojny nurt, pod koniec lata nabiera też przejrzystości i tej unikatowej akwamarynowej barwy, która zachwyca każdego, kto w sierpniu, czy we wrześniu zdobędzie się na wyprawę do północno-wschodniej Islandii.

Kanion dostępny jest dzięki schodom
Metalowe schody prowadzą z parkingu nad brzeg bazaltowego klifu

Popularność, jaką w mediach społecznościowych zdobył kanion Stuðlagil zmotywowała Islandczyków do przygotowania małego parkingu i schodów prowadzących na punkt widokowy po zachodniej stronie Jökli. Nie ma stąd jednak wygodnego zejścia nad samą wodę, a wiodąca tu droga nr 923 – póki co – jest koszmarnie wyboista i w zasadzie nadaje się głównie dla samochodów z napędem 4×4. Brak też dobrej infrastruktury turystycznej. Najbliższe miasto to oddalone o siedemdziesiąt kilometrów Egilsstaðir.

Islandia zaczyna dbać o najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca. Takie jak Kanion
Schody są strome i wymagają niezłej kondycji, by pokonać je w górę bez zadyszki.

Większość turystów ma ochotę nie tylko spojrzeć z góry na szeroki jedynie na 30 metrów kanion i niebiesko-zielone nurty rzeki, ale chciałoby znaleźć się w miejscach uwiecznionych przez instagramerów, dla których Islandia jest ziemią obiecaną. A te miejsca znajdują się na wschodnim brzegu Jökli. Aby tam dojść, trzeba stanąć na małym parkingu, około cztery kilometry przed kanionem. Kilkanaście domów znajduje się przy wąskim moście pieszym, którym możemy przejść na wschodnią stronę rzeki i ruszyć szutrową drogą, przy górnej krawędzi kanionu.

kanion najlepiej jest zwiedzać od wschodniej strony
Pieszy mostek, którym można przejść na wschodni brzeg strumienia i dalej ruszyć w stronę kanionu

Szutrowa droga kończy się po ok. dwóch kilometrach i dalej idziemy wydeptaną w trawie ścieżką, aż do bazaltowych kolumn znaczących przełom Jökli. Warto tu spędzić 2-3 godziny ostrożnie schodząc kamienistą ścieżką nad sam nurt rzeki. Z poziomu wody kanion Stuðlagil wygląda najbardziej okazale. Można też bez problemu stanąć na wysokich na 30 metrów skałach, tuż nad nurtem.

Islandia to wspaniałe widoki.
Spacer po wschodniej stronie kanionu to nieustanny zachwyt formacjami geologicznymi. A kolor wody zmienia się z minuty na minutę, w zależności od nasłonecznienia

Na półkach skalnych zobaczymy gniazda ptaków, a także szczątki dronów, które podmuchy wiatru w wąskim kanionie rzuciły na bazaltowe stopnie. Powrót do parkingu jest tą samą drogą i zajmuje ok. godziny. Koniecznie trzeba mieć ze sobą coś od deszczu, bo pogoda w północno-wschodniej Islandii potrafi się zmienić z minuty na minutę.

Studlagil zachwyca pięknem
Powrót na parking wiedzie ścieżką tuż nad krawędzią klifu.
Kanion Stuðlagil – Islandia ma bazaltowe serce
Przewiń na górę