torshmork islandia trekkingzasady wjazdu na Islandię

Od 19 sierpnia 2020 obowiązują nowe zasady wjazdu na Islandię. Po przybyciu na wyspę, wszyscy pasażerowie zostaną poddani podwójnym testom oraz kwarantannie.

Jeśli planujesz wyprawę na Islandię koniecznie przeczytaj ten przewodnik i sprawdź, jakie są obecnie zasady wjazdu.

Pierwszy test na COVID-19 odbędzie się na granicy. Pasażerowie zapłacą na lotnisku 11 000 ISK (ok. 300 złotych) za pojedynczy test lub 9 000 ISK (ok. 250 złotych) jeśli zapłacą z góry podczas pre-rejestracji na stronie covid.is. Dzieci urodzone w 2005 roku lub później są zwolnione zarówno z testów, jak i kwarantanny. Następnie przylatujący pasażerowie muszą poddać się kwarantannie na czas 5-6 dni, i drugiemu – już bezpłatnemu – badaniu. Drugi test przesiewowy wykonywany jest w placówkach służby zdrowia i można się mu poddać na terenie całego kraju. Po uzyskaniu dwóch negatywnych wyników można ruszyć w podróż po Islandii. Islandzkie władze sanitarne nie akceptują wyników testów wykonanych poza Islandią. 

Pierwsze testy będą dostępne na lotnisku w Keflavíku oraz dla pasażerów przybywających przez inne międzynarodowe lotniska lub porty. Jeszcze przed wyjazdem podróżni będą zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracji wstępnej. Zaleca się im także pobranie aplikacji do śledzenia, Rakning C-19.

Jak będą wyglądać zasady wjazdu na Islandię po 19 sierpnia? – krok po kroku

Przed wylotem
Pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracji wstępnej (na stronie www.covid.is) jeszcze przed wylotem na Islandię. Należy w niej podać dane osobowe i dane kontaktowe, informacje o locie, datach podróży i adresach podczas pobytu na Islandii. Formularz zawiera również oświadczenie o stanie zdrowia, a pasażerowie są zobowiązani do podania informacji o krajach, które odwiedzili w ostatnim czasie, czy mają jakiekolwiek objawy COVID-19, czy zdiagnozowano COVID-19 przed ich przybyciem na wyspę, czy też pozostawali w bliskim kontakcie z zarażoną osobą. Rząd zachęca również pasażerów do pobrania i korzystania z aplikacji Rakning C-19. Aplikacja zawiera ważne informacje na temat COVID-19 i sposobu kontaktowania się ze służbą zdrowia na Islandii.

Na granicy
Po przyjeździe na Islandię pasażerowie mogą zdecydować się na test na obecność COVID-19 w dniu przyjazdu lub poddanie się kwarantannie przez dwa tygodnie. Dzieci urodzone w 2005 roku lub później są zwolnione z tych środków, a także te, które przebywały poza obszarami wysokiego ryzyka (Dania, Grenlandia, Wyspy Owcze) przez 14 dni przed przyjazdem.

Punkty testowania
Testy będą dostępne na lotnisku w Keflavíku oraz w terminalu promowym w Seyðisfjörður. Pasażerowie przybywający na inne międzynarodowe lotniska (Reykjavík, Akureyri, Egilsstadir) lub porty zostaną przetestowani w najbliższym lokalnym centrum opieki zdrowotnej.

Test na granicy i kwarantanna
Testy PCR na granicy kosztują 11 000 ISK (lub przy pre-rejestracji 9 000 ISK) za pojedynczy test. Po zakończeniu testu pasażerowie mogą spędzić jedną noc w pobliżu lotniska a następnie ruszyć do miejsca docelowej kwarantanny pod adres podany w formularzu rejestracji wstępnej. W tym czasie nie można kontaktować się z innymi ludźmi, dotyczy to również tankowania na stacjach benzynowych czy zrobienia zakupów spożywczych.

Drugi test
Zwolnienie z kwarantanny następuje po uzyskaniu negatywnego wyniku drugiego testu przesiewowego. Pozytywny wynik testu zawsze oznacza izolację i konieczność przestrzegania instrukcji dla osób poddanych izolacji domowej.

Nowe zasady wjazdu na Islandię po 19 sierpnia
Przewiń na górę