Wybuchł wulkan na Islandii. Na erupcję oczekiwano od kilku tygodni. Sytuacja jest pod kontrolą lokalnych służb, a loty na i z lotniska w Keflaviku (KEF) odbywają się bez zakłóceń.
Po miesiącu wyczekiwania dziś w nocy (18 grudnia), o 22:17 wybuchł wulkan na Islandii. Do erupcji doszło w Sundhnúkagígaröðin na półwyspie Reykjanes. Kraniec szczeliny jest oddalony o ok. 3 km od miasteczka Grindavik, którego mieszkańców ewakuowano już w listopadzie. Długość szczeliny Sundhnúkar wynosi 3,5 km, a przepływ lawy szacuje się na 100 do 200 m3/sek. – wielokrotnie więcej niż w poprzednich erupcjach w ostatnich latach. Lawa jest bardziej płynna, więc przemieszcza się szybciej.
Wulkan na Islandii – loty i bezpieczeństwo
Międzynarodowe lotnisko w Keflaviku działa bez zakłóceń, samoloty startują i lądują normalnie. Otwarta jest również droga na lotnisko Reykjanesbraut pomiędzy Reykjavikiem a Keflavikiem, policja jedynie apeluje do kierowców, by nie zatrzymywali się na jej poboczu.
Siła erupcji znacznie osłabła w porównaniu do momentu wybuchu. Lawa wypływa głównie ze środkowego odcinka szczeliny. Na chwilę obecną ani Grindavik, elektrownia Svartsengi, Błękitna Laguna ani żadna z dróg nie są zagrożone. Lawa płynie głównie w optymalnym z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców i infrastruktury kierunku, czyli na wschód (w kierunku miejsca ostatniej erupcji, Fagradalsfjall).
Obecna erupcja jest znacznie bliżej dróg publicznych niż poprzednie, więc by zobaczyć lawę nie będzie konieczny kilkugodzinny trekking przez góry, tak jak dotychczas. Na Islandii właśnie odbywa się spotkanie naukowców i Obrony Cywilnej, więc wkrótce okaże się, jak będą wyglądać procedury i dostępność miejsca erupcji dla turystów.
Film nagrany z helikoptera Straży Przybrzeżnej dziś ok. 4-5 nad ranem (kliknij w zdjęcie):
Jak narazie jedynym wprowadzonym obostrzeniem było zamknięcie dla odwiedzających słynnej Błękitnej Laguny (Blue Lagoon). Kąpielisko otwarto po kilku tygodniach przerwy w niedzielę, 17 grudnia. Teraz zostało ponownie zamknięte co najmniej do 28 grudnia, kiedy sytuacja będzie poddawana kolejnej analizie. Wokół Blue Lagoon i sąsiedniej elektrowni Svartsengi budowany jest wał zabezpieczający.
Aktualne komunikaty na stronie vedur.is