zasady wjazdu na Islandię

Zasady wjazdu na Islandię po 15 czerwca 2020 – praktyczny przewodnik

Testy, aplikacja, zasady bezpieczeństwa – jak wyglądają zasady wjazdu na Islandię po 15 czerwca 2020? Oto przewodnik krok po kroku.

Jeśli planujesz wyprawę na Islandię koniecznie przeczytaj ten przewodnik i sprawdź, jakie są obecnie zasady wjazdu.

Wszyscy turyści przybywający na Islandię po 15 czerwca mogą zdecydować się na badanie na obecność COVID-19 (bezpłatnie przez początkowe 2 tygodnie) lub poddać dwutygodniowej kwarantannie. Od 1 lipca pasażerowie zapłacą na lotnisku 11 000 ISK (ok. 300 złotych) za pojedynczy test lub 9 000 ISK (ok. 250 złotych) jeśli zapłacą z góry podczas pre-rejestracji na stronie covid.is. Dzieci urodzone w 2005 roku lub później są zwolnione zarówno z testów, jak i kwarantanny. Turyści powinni stosować się do zasad higieny i zachowywać 2 metry dystansu społecznego, mimo że reguła ta jest zniesiona dla mieszkańców Islandii. Jedocześnie większość atrakcji turystycznych jest już otwarta i zdejmowane są kolejne ograniczenia np. liczby osób mogącej przebywać na basenach.

Testy będą dostępne na lotnisku w Keflavíku oraz dla pasażerów przybywających przez inne międzynarodowe lotniska lub porty. Jeszcze przed wyjazdem podróżni będą zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracji wstępnej. Zaleca się im także pobranie aplikacji do śledzenia, Rakning C-19.

Jak będą wyglądać zasady wjazdu na Islandię po 15 czerwca? – krok po kroku

Przed wylotem
Pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracji wstępnej (na stronie www.covid.is) jeszcze przed wylotem na Islandię. Należy w niej podać dane osobowe i dane kontaktowe, informacje o locie, datach podróży i adresach podczas pobytu na Islandii. Formularz zawiera również oświadczenie o stanie zdrowia, a pasażerowie są zobowiązani do podania informacji o krajach, które odwiedzili w ostatnim czasie, czy mają jakiekolwiek objawy COVID-19, czy zdiagnozowano COVID-19 przed ich przybyciem na wyspę, czy też pozostawali w bliskim kontakcie z zarażoną osobą. Rząd zachęca również pasażerów do pobrania i korzystania z aplikacji Rakning C-19. Aplikacja zawiera ważne informacje na temat COVID-19 i sposobu kontaktowania się ze służbą zdrowia na Islandii.

Na granicy
Po przyjeździe na Islandię pasażerowie mogą zdecydować się na test na obecność COVID-19 w dniu przyjazdu lub poddanie się kwarantannie przez dwa tygodnie. Dzieci urodzone w 2005 roku lub później są zwolnione z tych środków, a także te, które przebywały poza obszarami wysokiego ryzyka (Dania, Grenlandia, Wyspy Owcze) przez 14 dni przed przyjazdem.

Punkty testowania
Testy będą dostępne na lotnisku w Keflavíku oraz w terminalu promowym w Seyðisfjörður. Pasażerowie przybywający na inne międzynarodowe lotniska (Reykjavík, Akureyri, Egilsstadir) lub porty zostaną przetestowani w najbliższym lokalnym centrum opieki zdrowotnej.

Testowanie na granicy
Testy PCR będą oferowane bezpłatnie po przyjeździe od 15 czerwca. Jednak od 1 lipca pasażerowie będą obciążani opłatą w wysokości 11 000 ISK (lub przy pre-rejestracji 9 000 ISK) za pojedynczy test. Po zakończeniu testu pasażerowie nie muszą czekac na wyniki i mogą podróżować dalej pod adres podany w formularzu rejestracji wstępnej. Pasażerowie nie muszą poddawać się kwarantannie, dopóki nie otrzymają wyników badań, ale powinni podjąć środki zapobiegawcze (zachowanie higieny i dystansu) w celu ochrony siebie i innych przed infekcją. Pasażerowie mogą oczekiwać wyników testu w ciągu 24 godzin, zwykle tego samego lub następnego dnia w przypadku osób przybywających później niż 17:00. Turyści otrzymają wyniki testu za pośrednictwem aplikacji Rakning C-19 lub SMS-a. Pasażerowie, którzy uzyskają pozytywny wynik testu, otrzymają powiadomienie telefoniczne. Aby upewnić się, że otrzymają wyniki testu, wszyscy są zobowiązani do podania wiarygodnych danych kontaktowych na formularzach rejestracji wstępnej.

Co w przypadku pozytywnego wyniku testu COVID-19?
Jeśli pasażer uzyska pozytywny wynik testu, może zostać zaproponowany mu dalszy test w celu ustalenia, czy ma aktywną infekcję. W przypadku aktywnej infekcji pasażer musi się odizolować. Cudzoziemcy, którzy muszą się izolować i nie mają dostępu do odpowiedniego miejsca, otrzymają zakwaterowanie w specjalistycznym ośrodku izolacyjnym bez ponoszenia kosztów. Zainfekowane osoby muszą przekazać zespołowi odpowiedzialnemu za śledzenie kontaktów informacje na temat tego, z kim miały bliski kontakt na dwa dni przed wystąpieniem objawów.

A co jeśli my mamy negatywny wynik testu, a zarażona jest osoba z naszego samolotu?
Z osobami, które były w bliskim kontakcie z wykrytym aktywnym przypadkiem przez dwa dni przed wystąpieniem objawów, czyli np. przebywały w odległości 2 metrów od zarażonej osoby przez ponad 15 minut lub siedziały w pobliżu zainfekowanej osoby w samolocie (zwykle w odległości dwóch rzędów siedzeń), zostanie przeprowadzony dodatkowy wywiad i może być konieczne poddanie się przez nie kwarantannie przez dwa tygodnie od ostatniego kontaktu z zarażoną osobą. W takim przypadku negatywny wynik testu nie gwarantuje, że dana osoba nie będzie później zobowiązana do poddania się kwarantannie, jeśli była narażona na zakażenie, np. w drodze na Islandię.

Na miejscu
Wszystkich podróżnych zachęca się do podjęcia środków ostrożności w celu ochrony siebie i innych, takich jak częste mycie rąk, stosowanie środków dezynfekujących, zachowanie 2 metrów dystansu społecznego oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów bezpieczeństwa zdrowotnego. Testy PCR nie wykluczają zakażeń COVID-19 u osób bezobjawowych.

Zasady wjazdu na Islandię po 15 czerwca 2020 – praktyczny przewodnik
Przewiń na górę