islandia z dziećmi najpiękniejsze miejsca

Islandia KIDS – wycieczka na Islandię z dziećmi

7 DNI/5 NOCLEGÓW (NOCNY PRZELOT)

Wycieczka Islandia KIDS – wyprawa z dziećmi to najciekawsza przygoda i fascynująca lekcja geografii, geologii, historii i biologii w jednym. A przy tym podróż do krainy Wikingów, elfów i trolli. Islandia jest najmłodszym obszarem naszego kontynentu, dlatego możemy tam na własne oczy zobaczyć procesy, jakich nie sposób już obserwować w innych częściach świata. Islandia leży dokładnie na szczelinie Grzbietu Śródatlantyckiego, jest więc niezwykle aktywna geologicznie – jest na niej wiele czynnych wulkanów, liczne gorące źródła oraz strzelające w powietrze gejzery. Są tu także potężne lodowce, zupełnie nierealne formacje wulkaniczne, dzikie gorące rzeki, malownicze kaniony i tysiące zachwycających wodospadów.

Plan wyprawy

Keflavík • Reykjanes Złoty Krąg • Borgarnes • Srebrny Krąg •Vík • Hverager∂i • Reykjavík

islandia kids mapa

Co nas czeka na trasie?

Podczas wycieczki na wyspę Lodu i Ognia Islandia KIDS – wycieczka na Islandię z dziećmi przemierzymy pola lawowe, będziemy wąchać zapachy i oglądać dymiące fumarole na polu geotermalnym, dotkniemy świeżej lawy, zajrzymy za wodospad, poszukamy elfów, sprawdzimy jak groźne są trole i pogłaszczemy koniki islandzkie. Spróbujemy też ugotować jajko na miękko w gorących źródłach i staniemy oko w oko z wybuchającym gejzerem.

Od niemal 10 lat promujemy turystykę rodzinną prowadząc bloga Keep Calm and Travel oraz cotygodniową audycję radiową Dziecko w Drodze. Staramy się przekazać naszą pasję i miłość do ukochanej Islandii naszym dzieciom – Wilhelmowi (9) i Larze (4), ale też wyjeżdżającym na nasze najmłodszym podróżnikom. W ciągu ostatnich lat wielokrotnie objeżdżaliśmy wyspę z dzieciakami. Najmłodszą uczestniczką programu Islandia KIDS była nasza dwuletnia wówczas córka (która także objechała Islandię i brała udział w wyprawie na Fiordy Zachodnie), najdzielniejszą – siedmioletnia dziewczynka, najbardziej zachwyconą – nastolatka, która po dwóch latach po naszej wyprawie zdała na oceanografię i ma granitowe postanowienie, by wrócić na Islandię, tu mieszkać i pracować. Za to najbardziej nieznośne dziecko to… No właśnie! Wśród wielu dzieci, które z nami pojechały nie było chyba ani jednego, które by się tu nudziło, marudziło czy przeszkadzało innym zwiedzać. Dla każdego z nich islandzka przyroda była lepsza niż najlepszy Disneyland.

Przeczytaj: Islandia z dziećmi – doskonały pomysł czy szaleństwo?

Islandia KIDS z dziećmi dla naszych najmłodszych podróżników stworzyliśmy program specjalnie dostosowany do ich potrzeb i wytrzymałości. Skupiliśmy się na mniejszym obszarze, gdzie nie będzie długich przejazdów. Na trasie jest wiele niespodzianek, ciekawostek i aktywnego udziału w przygodzie. Jest też czas na podziwianie widoków i skakanie na wielkich, kolorowych trampolinach rozsianych po wyspie.

islandia kids
islandia konie
islandia wycieczka gejzer

Podczas wycieczki chętni będą mogli zakosztować relaksującej kąpieli w gorących źródłach, rejsu pomiędzy górami lodowymi albo jazdy konnej po polach lawowych. Będzie można także wejść do tunelu lawowego lub wybrać się na ekscytującą eskapadę do wnętrza lodowca. A nawet spojrzeć na Islandię z lotu ptaka podczas lotu widokowego helikopterem. Śmiałkowie będą mogli wybrać się na wielorybie safari, albo degustację islandzkiego przysmaku – zgniłego rekina.

Listę i ceny wszystkich dostępnych wycieczek fakultatywnych można zobaczyć tutaj: WYCIECZKI FAKULTATYWNE ISLANDIA

Wolisz samodzielny wyjazd? Tę wycieczkę możesz mieć także w wersji SELF DRIVE

Dlaczego warto z nami jechać?

✓ wyruszysz w podróż śladami Wikingów

✓ poznasz najważniejsze atrakcje na Islandii: Złoty Krąg, pola geotermalne, lodowce i wulkany

✓ będziesz szukać elfów, uciekać przed trollami i głaskać koniki islandzkie

✓ będziesz podziwiać wybuch gejzeru

✓ przejdziesz za wodną kurtynę niesamowitego wodospadu Seljalandsfoss

✓ popływasz w gorącym basenie na zboczu czynnego wulkanu Eyjafjallajökull

✓ pospacerujesz po uliczkach najdalej na północ wysuniętej stolicy świata – Reykjavíku

✓ wejdziesz na kratery wygasłych wulkanów

✓ ugotujesz jajko w gorącym źródle i spróbujesz jak smakuje chleb lawowy

✓ spędzisz świetny czas w dobrym towarzystwie

Plan wyprawy

DZIEŃ 1 POWITANIE Z ISLANDIĄ

Przylatujemy na lotnisko w Keflavíku w godzinach wieczornych. Naszą podróż po Islandii rozpoczniemy od przejazdu przez świeże pola lawowe. Podziwiając różnorodne krajobrazy położonego na południowym zachodzie półwyspu Reykjanes docieramy na nocleg, by nabrać sił przed czekającymi nas przygodami.

islandia z dziećmi

DZIEŃ 2 REYKJANES – RELAKS I KĄPIELE TERMALNE

Zaczynamy od dzikiego i malowniczego półwyspu Reykjanes. Odwiedzimy samotną latarnię morską Gar∂ur, poznamy historię tajemniczego statku Jamestown, który pojawił się bez załogi w zatoce Hafnir. Przespacerujemy się do samotnych skał i spojrzymy z klifu na jedną z najpiękniejszych islandzkich panoram. Potem staniemy na moście pomiędzy kontynentami – bo Islandia jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można jedną nogą być w Ameryce, a drugą – w Europie. Przez najdzikszą część ponurych pól lawowych powędrujemy nad zachwycające jezioro Kleifarvatn, a na polu geotermalnym Seltun zobaczymy jak kolorowa potrafi być Islandia, gdy na wierzchu lawy pojawi się siarka, chlor lub żelazo. I powąchamy prawdziwie piekielne opary. Pojedziemy także do jeziora świeżej lawy, które powstało po wybuchu wulkanu Geldingadalsgós w 2021 roku. Czarne wulkaniczne skały otaczają najpiękniejsze islandzkie kąpielisko – Błękitną Lagunę. Wybierzemy się tam, by zrelaksować się w ciepłej, lazurowej wodzie o leczniczych właściwościach (atrakcja fakultatywna, dzieci do 13 roku życia wchodzą za darmo, w cenie biletu napój i maseczka). Po kąpieli jedziemy na zasłużony wypoczynek podziwiając po drodze spektakularne pola lawowe i bezkresny ocean.

blue lagoon islandia
islandia najpiękniejsze miejsca

DZIEŃ 3 ZŁOTY KRĄG – NAJSŁYNNIEJSZE ATRAKCJE ISLANDII

Zwiedzamy Złoty Krąg, czyli najsłynniejsze na Islandii cuda natury i pomniki historii. Thingvellir – mur z Gry o Tron, a przez tysiąc lat miejsce zebrań islandzkiego parlamentu. Potem jedziemy nad najpiękniejszy islandzki wodospad – Gullfoss, a po drodze odwiedzamy Geysira w obszarze geotermalnym Haukadalur – pierwszy gejzer, który był uznawany za największą turystyczną atrakcję Islandii już od początku turystyki w XVII wieku. Przywitamy się ze stadem koników islandzkich, które są jedną z najczystszych końskich ras na świecie. Przed snem możemy popluskać się w basenach termalnych Laugarvatn (atrakcja fakultatywna).

islandia z dziećmi gejzer

DZIEŃ 4 SREBRNY KRĄG: LODOWCE, GORĄCE ŹRÓDŁA I SAGI WIKINGÓW

Ruszamy na Srebrny Krąg. Poranek w Borgarnes zaczynamy od punktu widokowego, z którego ogarniemy wzrokiem półwysep Snæfellsnes, malownicze fiordy i otaczające je góry. Przejeżdżamy do mauzoleum Egila Skallagrimsona, by poznać najsłynniejszą islandzką opowieść – Sagę o Egilu. Następnie ruszamy do Reykholt – miasteczka islandzkiego skalda Snorriego Sturlusona, dziejopisarza narodów Skandynawii. Idziemy na spacer nad lodowcową rzekę Hvita, gdzie zobaczymy setki bystrych wodospadów Hraunfossar oraz owiany mroczną legendą Barnafoss. Potem mkniemy do ulubionego letniska islandczyków, Husafell. Stamtąd lodowymi pancernymi pojazdami przedzieramy się przez śniegi na lodowiec Langjokull, w którym wykuto lodową jaskinię (atrakcja fakultatywna). W pobliżu znajduje się stadnina i jest możliwość zorganizowania wycieczki na grzbiecie małych, ale dzielnych koników islandzkich – endemicznej rasy, niezwykle spokojnej i przyjaznej (atrakcja fakultatywna, umiejętności jeździeckie nie są wymagane). Zatrzymamy się przy największych geotermalnych źródłach na Islandii – Deildantunguhver. Następnie jedziemy do słynnej islandzkiej Drogi Numer 1 i ruszamy na północ. Podziwiamy moc pięknego wodospadu Glanni i ruszamy na na szczyt krateru Grabrok.

koniki islandzkie islandia wycieczka
islandia lodowiec

DZIEŃ 5 CZARUJĄCE POŁUDNIE – SPACER POD WULKANEM

Podziwiamy panoramę groźnej Hekli – w Średniowieczu uważano, że właśnie tam znajdują się wrota piekieł. Zobaczymy majestatyczny wodospad Skogafoss, który spada z klifu strumieniem o idealnych proporcjach. Z drżeniem serca przejeżdżamy pod potężnymi, czynnymi wulkanami: Laki, Katla i Eyjafjallajökull. W pobliskim miasteczku Vík odwiedzimy największy na Islandii outlet z odzieżą sportową i tradycyjnymi wyrobami z islandzkiej wełny z najlepszymi promocjami. Na Reynisfjarze – najsłynniejszej czarnej plaży na Islandii z fantastycznie uformowanymi bazaltowymi skałami i przypominającym węgiel piaskiem, który kontrastuje z bielą fal i błękitem oceanu, obserwujemy maskonury – ptaki, które są symbolem Islandii. Spojrzymy też na skałę Dyrholaey z pionowo opadającym do oceanu stumetrowym klifem, ojczyznę setek par morskich ptaków. Potem wybierzemy się też na spacer do ukrytego przed turystami kąpieliska u podnóża owianego złą sławą wulkanu Eyjafjallajökull. W niezwykłej, górskiej scenerii wykąpiemy się w basenie termalnym z ciepłą wodą spływającą ze źródeł na stoku wulkanu. Następnie jedziemy do jednego z najpiękniejszych wodospadów na wyspie – Seljalandsfoss. Warto wziąć ze sobą nieprzemakalny płaszcz, bo ten cud natury można podziwiać obchodząc go wokół. Krótki spacer doprowadzi nas stąd do ukrytego wodospadu Gljúfrabúi. Dla odważnych – możliwość podejścia pod wodospad w lodowatej,  krystalicznej wodzie.

islandia z dziećmi
Islandia wycieczka – objazd wyspy

DZIEŃ 6 REYKJAVÍK – NAJBARDZIEJ NA PÓŁNOC WYSUNIĘTA STOLICA NA ŚWIECIE

Jedziemy do Hverager∂i – miasta na gorących źródłach geotermalnych, gdzie piecze się chleb lawowy i eksperymentalnie prowadzi największą europejską hodowlę bananów. Schodzimy pod ziemię na trekking w niezwykłym cudzie natury – tunelu lawowym Raufarholshellir (atrakcja fakultatywna). Jedziemy do stolicy Islandii, Reykjavíku – najbardziej na północ położonej stolicy świata, gdzie poznajemy najsłynniejsze symbole miasta: Kościół HallgrimskirkjaSun Voyager czy nawiedzony pałacyk Höfði. Spacerujemy po muzeum rzeźb słynnego islandzkiego symbolisty, Einara Jonssona i podziwiamy nowoczesny budynek opery i filharmonii – Harpa. Oglądamy budynek parlamentu, odwiedzamy promenadę nad jeziorem Tjörnin – ulubione miejsce spacerów mieszkańców stolicy, i ratusz miejski na wodzie. Odwiedzamy katedrę Domkirkja, reprezentacyjne ulice A∂alstraeti i Laugavegur, a także park Arnarhóll z siedzibą islandzkiego rządu.

reykjavik tęcza
islandia z dziećmi sun voyager

DZIEŃ 7 POWRÓT DO DOMU

Po intensywnej wyprawie, pełni niezapomnianych wrażeń z żalem ruszamy na lotnisko w Keflavíku i wracamy do domu. Przylot do Polski w godzinach porannych.

Tradycyjna kuchnia islandzka

Aby dobrze poznać kulturę Islandii, musimy spróbować tradycyjnej wyspiarskiej kuchni. Pewnie zdziwi Was, że tradycyjnymi przysmakami na wyspie są hot-dogi i… Prince Polo. Historię tego, jak dotarły na Islandię i anegdoty z tym związane zdradzi Wam przewodnik na Islandii. Będzie też okazja spróbować tradycyjnych islandzkich potraw, jak kjötsúpa – zupa mięsna,  polędwiczki z maskonura, jagnięce podroby w galarecie czy hákarl – zgniły rekin podawany z chlebem lawowym i kieliszkiem Brennivinu, czyli Czarnej Śmierci. Wszystkich tych specjałów, a także plokkfiskur – zapiekanki ziemniaczano-rybnej i kilku gatunków islandzkich ryb spróbujesz podczas degustacji kulturowej wraz z opowieściami o życiu na Islandii w języku polskim.

Transport

Po wyspie będziemy się poruszać samochodem lub busem dostosowanym do islandzkich surowych warunków i trudnych dróg. Program jest specjalnie dostosowany do potrzeb i wytrzymałości najmłodszych podróżników. Skupiliśmy się na mniejszym obszarze, gdzie nie będzie długich przejazdów. Na trasie jest wiele miejsc do podziwiania pięknych widoków.

Noclegi

Będziemy nocować w pensjonatach, hostelach i apartamentach w stylu skandynawskim, w pokojach 2-3-osobowych lub rodzinnych. Dla podróżujących z nami gości zawsze wyszukujemy komfortowe miejsca z charakterem, wpisujące się w kulturę nordycką.

Bilety lotnicze

Bezpośrednie loty na Islandię odbywają się regularnie z kilku miast w Polsce. Lot trwa ok. 4 godzin. Ceny lotów zmieniają się czasem z dnia na dzień, podajemy więc kwoty orientacyjne. Możesz zakupić bilety we własnym zakresie w dowolnym momencie lub zlecić nam wyszukanie optymalnych połączeń i cen oraz zakup biletów. Cena lotów na trasie WAW-KEF-WAW z bagażem rejestrowanym do 20 kg. to około 2000 zł.

Cena wyprawy

950 zł + 1650 €/os. + przelot

Cena zawiera:

• bogaty, autorski program wyjazdu przygotowany przez autorów National Geographic
• opieka doświadczonego pilota i przewodnika znającego doskonale Islandię
• noclegi w pensjonatach i apartamentach skandynawskich w pokojach 2-3-osobowych lub rodzinnych
• posiłki: w cenie są wszystkie śniadania, a na nich między innymi jajka, sery, wędliny, świeże pieczywo, kawa, herbata, soki. Na obiady i kolacje chodzimy razem (albo robimy zakupy w markecie i wspólnie gotujemy w naszym domku), każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę
• transport samochodem/busem na trasie programu
• opłaty drogowe i parkingowe
• wstępy do rezerwatów i muzeów na trasie
• telekonferencja przed wyjazdem, sprawdzenie sprzętu, ubioru, wyposażenia na Islandię, sesję Q&A z certyfikowanymi specjalistami od Islandii
• wysokiej klasy ubezpieczenie: KL (100 000 €), OC (50 000 €), NNW (4 000 €), Bagaż (400 €)
jednorazowa bezpłatna zmiana dat podróży

Cena nie zawiera:

• biletów lotniczych (Kupujemy bilety dla wszystkich chętnych. Można też kupić bilet samodzielnie po potwierdzeniu grupy. Grupa leci z Warszawy, ale można  dolecieć z dowolnego miejsca świata. Bilety z Warszawy kosztują ok. 2 tys. zł./os.)
• ewentualnych wycieczek dodatkowych (oznaczonych w programie jako atrakcja fakultatywna)
• dopłaty do pokoju 1-osobowego
• kosztów ewentualnych testów diagnostycznych ( o wszystkich przepisach COVID szczegółowo informujemy przed wyjazdem)

Terminy

Sprawdź dostępne terminy na stronie KALENDARZ WYPRAW lub zaproponuj własny termin dla siebie i swojej rodziny/znajomych. Organizujemy wyprawy w terminach na życzenie.

Masz do nas pytania?

Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich (FAQ) lub skontaktuj się z nami info@lunditravel.com

Przewiń na górę